Společnost Lime, která provozuje globální síť městských elektrokoloběžek, řešila poměrně delikátní problém. Zelené koloběžky na své uživatele pokřikovaly a urážely je
Zelené elektrokoloběžky Lime, známé i například z ulic Prahy, jsou k vidění ve velkých městech celého světa. Společnost aktuálně působí v USA, v Jižní Americe, v Evropě a v Austrálii. Právě v australském Brisbane musela společnost Lime řešit neobvyklý a delikátní problém. Po útoku hackerů zde elektrokoloběžky své uživatele urážely a pokřikovaly na ně.
TIP: Hackeři v Dallasu spustili 156 výstražných sirén
Nešlo pochopitelně o vzporu strojů, elektrokoloběžky jsou vybavené hlasovým komunikátorem sloužícím k informování zákazníka o stavu jízdy. Nejméně u osmi koloběžek se neznámým hackerům podařilo nahradit hlasové soubory jinými. Místo informace, že jízda začíná, koloběžka svému uživateli oznámila, že nechce, aby se na ní někdo vozil, během jízdy má vulgární a oplzlé komentáře a na konci jízdy na zákazníky pokřikuje, aby nikam nechodil.
Elektrokoloběžky Lime zatím fungují v Brisbane ve zkušebním provozu. Podle odborníků ale na první pohled úsměvný incident ukazuje, jak zranitelné tyto stroje mohou být.
VálkaSzent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHC, CC0)
ZajímavostiDavidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez González, CC BY-SA 4.0)
VědaLudwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK Stieler, CC0)
VesmírIlustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. Kornmesser, CC BY-SA 4.0)