Wolfgang Amadeus Mozart: Hudebník, který fascinoval Evropu

07.06.2016

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) -<p>Malý Mozart předváděl svůj talent na evropských královských dvorech</p>
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) -

Malý Mozart předváděl svůj talent na evropských královských dvorech


Reklama

Génius nebo také zázračné dítě. Přesně tak vnímala společnost Wolfganga Amadea Mozarta, který se stal pojmem hudební scény už za svého života.

Umělecký pseudonym

Wolfgang se narodil 27. ledna 1756 v Salcburku a byl nejmladším ze sedmi dětí Leopolda a Anny Marie Mozartových. Dospělosti se ale dožil jen on a jeho o čtyři a půl roku starší sestra Anna Marie, zvaná Nannerl. Při křtu pak dostal jméno Johannes Chrysostomus Wolfgang Gottlieb. Jméno Gottlieb nebo Theophillius, tedy Theofil či Amadeus, jsou překlady téhož jména, které v češtině znamená Bohumil. Později si sám Mozart toto jméno upravil a používal ho jako Amadé nebo Amadeo. Nikdy tedy nevystupoval pod svým nejznámějším jménem Amadeus.

Od mala na cestách

Leopold Mozart byl nadprůměrným hudebníkem a jeho děti po něm tento talent zdědily. V době, kdy se narodil Wolfgang, byla jeho sestra Nannerl už zdatnou cembalistkou. Ve čtyřech letech získal první poznatky o hudbě a brzy poté začal hrát na housle. O dva roky později pak skládal menuety a kratší skladby, které vykazovaly vrozený cit pro rovnováhu a strukturu.

V lednu 1762 byl už Wolfgang profesionálním hudebníkem. Spolu s otcem a sestrou začal cestovat po Evropě a ukazovat své umění na královských dvorech. Dětství Mozartových dětí se skládalo z dlouhých cest dostavníkem a hostinců. Pokud nevystupovaly, cvičily a malý Wolfganga skládal. Samozřejmě, že tento kočovný způsob života zanechal na dětech své následky. Za vše hovoří řada nemocí, které na svých cestách prodělaly. Wolfgang měl žlutou pleť, neduživý vzhled a rozhodně nevypadal, že by se měl dožít vysokého věku. Řada odborníků se dodnes nemůže shodnout na tom, jestli Leopold svého syna podporoval, nebo vykořisťoval. Je ale jisté, že takto strávené dětství mu nikterak neprospělo a snad bylo i jednou příčin jeho předčasné smrti roku 1791.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 10/2011

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907