Wolfgang Amadeus Mozart: Hudebník, který fascinoval Evropu

07.06.2016

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) -<p>Malý Mozart předváděl svůj talent na evropských královských dvorech</p>
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) -

Malý Mozart předváděl svůj talent na evropských královských dvorech


Reklama

Génius nebo také zázračné dítě. Přesně tak vnímala společnost Wolfganga Amadea Mozarta, který se stal pojmem hudební scény už za svého života.

Umělecký pseudonym

Wolfgang se narodil 27. ledna 1756 v Salcburku a byl nejmladším ze sedmi dětí Leopolda a Anny Marie Mozartových. Dospělosti se ale dožil jen on a jeho o čtyři a půl roku starší sestra Anna Marie, zvaná Nannerl. Při křtu pak dostal jméno Johannes Chrysostomus Wolfgang Gottlieb. Jméno Gottlieb nebo Theophillius, tedy Theofil či Amadeus, jsou překlady téhož jména, které v češtině znamená Bohumil. Později si sám Mozart toto jméno upravil a používal ho jako Amadé nebo Amadeo. Nikdy tedy nevystupoval pod svým nejznámějším jménem Amadeus.

Od mala na cestách

Leopold Mozart byl nadprůměrným hudebníkem a jeho děti po něm tento talent zdědily. V době, kdy se narodil Wolfgang, byla jeho sestra Nannerl už zdatnou cembalistkou. Ve čtyřech letech získal první poznatky o hudbě a brzy poté začal hrát na housle. O dva roky později pak skládal menuety a kratší skladby, které vykazovaly vrozený cit pro rovnováhu a strukturu.

V lednu 1762 byl už Wolfgang profesionálním hudebníkem. Spolu s otcem a sestrou začal cestovat po Evropě a ukazovat své umění na královských dvorech. Dětství Mozartových dětí se skládalo z dlouhých cest dostavníkem a hostinců. Pokud nevystupovaly, cvičily a malý Wolfganga skládal. Samozřejmě, že tento kočovný způsob života zanechal na dětech své následky. Za vše hovoří řada nemocí, které na svých cestách prodělaly. Wolfgang měl žlutou pleť, neduživý vzhled a rozhodně nevypadal, že by se měl dožít vysokého věku. Řada odborníků se dodnes nemůže shodnout na tom, jestli Leopold svého syna podporoval, nebo vykořisťoval. Je ale jisté, že takto strávené dětství mu nikterak neprospělo a snad bylo i jednou příčin jeho předčasné smrti roku 1791.

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 10/2011

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907