World Press Photo 2022: Porotu oslovil snímek připomínající oběti kanadských internátních škol

12.04.2022 - Martin Reichman

Vítězem letošního ročníku nejvýznamnější fotoreportérské soutěže World Press Photo se stal snímek červených šatů pověšených na kříži s duhou v pozadí, který připomíná oběti z řad domorodých dětí z internátních škol v Kanadě. Které další snímky letos uspěly?

<h3>Celkový vítěz</h3><p><strong>Amber Bracken, The New York Times</strong></p><p>Vítězem letošního ročníku nejvýznamnější fotoreportérské soutěže World Press Photo se stal snímek červených šatů pověšených na kříži s duhou v pozadí, který připomíná oběti z řad domorodých dětí z internátních škol v Kanadě. Fotografii pořídila kanadská fotografka <strong>Amber Brackenová</strong> pro list The New York Times. </p><p>Práci Brackenové uznala porota již podruhé. V roce 2017 získala první cenu v kategorii současné problémy za svoje fotografie protestů domorodých obyvatel proti výstavbě ropovodu Dakota Access Pipeline. <em>(foto: World Press Photo, Amber Bracken, The New York Times)</em></p>

Celkový vítěz

Amber Bracken, The New York Times

Vítězem letošního ročníku nejvýznamnější fotoreportérské soutěže World Press Photo se stal snímek červených šatů pověšených na kříži s duhou v pozadí, který připomíná oběti z řad domorodých dětí z internátních škol v Kanadě. Fotografii pořídila kanadská fotografka Amber Brackenová pro list The New York Times. 

Práci Brackenové uznala porota již podruhé. V roce 2017 získala první cenu v kategorii současné problémy za svoje fotografie protestů domorodých obyvatel proti výstavbě ropovodu Dakota Access Pipeline. (foto: World Press Photo, Amber Bracken, The New York Times)

<h3>Fotopříběh roku</h3><p><strong>Matthew Abbott, National Geographic/Panos Pictures</strong></p><p>Cenu za nejlepší fotopříběh si odnesl australský fotograf <strong>Matthew Abbott</strong> za sérii snímků zachycující boj domorodých obyvatel Austrálie proti požárům tím, že cíleně zapalují podrost, který by později mohl samovolně vzplanout. <em>(foto: World Press Photo, Matthew Abbott, National Geographic/Panos Pictures)</em></p>

Fotopříběh roku

Matthew Abbott, National Geographic/Panos Pictures

Cenu za nejlepší fotopříběh si odnesl australský fotograf Matthew Abbott za sérii snímků zachycující boj domorodých obyvatel Austrálie proti požárům tím, že cíleně zapalují podrost, který by později mohl samovolně vzplanout. (foto: World Press Photo, Matthew Abbott, National Geographic/Panos Pictures)

<h3>Nejlepší dlouhodobý projekt</h3><p><strong>Lalo de Almeida, Folha de São Paulo/Panos Pictures</strong></p><p>Ocenění za nejlepší dlouhodobý projekt získal <strong>Lalo de Almeida</strong> z Brazílie za sérii fotek nazvanou Amazonská dystopie, jež ukazuje dopady těžby v amazonském pralese. <em>(foto: World Press Photo, Lalo de Almeida, Folha de São Paulo/Panos Pictures)</em></p>

Nejlepší dlouhodobý projekt

Lalo de Almeida, Folha de São Paulo/Panos Pictures

Ocenění za nejlepší dlouhodobý projekt získal Lalo de Almeida z Brazílie za sérii fotek nazvanou Amazonská dystopie, jež ukazuje dopady těžby v amazonském pralese. (foto: World Press Photo, Lalo de Almeida, Folha de São Paulo/Panos Pictures)

<h3>Regionální vítěz (Afrika)</h3><p><strong>Faiz Abubakr Mohamed</strong></p><p>Vítězný snímek z afrického regionu zachycuje protestujícího, který hází zpět slzný plyn, vystřelený bezpečnostními silami, během brutálně potlačeného pochodu požadujícího ukončení vojenské vlády v súdánském Chartúmu. <em>(foto: World Press Photo, Faiz Abubakr Mohamed)</em></p>

Regionální vítěz (Afrika)

Faiz Abubakr Mohamed

Vítězný snímek z afrického regionu zachycuje protestujícího, který hází zpět slzný plyn, vystřelený bezpečnostními silami, během brutálně potlačeného pochodu požadujícího ukončení vojenské vlády v súdánském Chartúmu. (foto: World Press Photo, Faiz Abubakr Mohamed)

<h3>Regionální vítěz (Asie)</h3><p><strong>Fatima Shbair, Getty Images</strong></p><p>Asijský region reprezentuje snímek fotografky <strong>Fatimy Shbairové</strong>. Vítězná fotografie zachycuje palestinské děti v Beit Lahia v Gaze, během křehkého příměří mezi Hamásem a Izraelem. <em>(foto: World Press Photo, Fatima Shbair, Getty Images)</em></p>

Regionální vítěz (Asie)

Fatima Shbair, Getty Images

Asijský region reprezentuje snímek fotografky Fatimy Shbairové. Vítězná fotografie zachycuje palestinské děti v Beit Lahia v Gaze, během křehkého příměří mezi Hamásem a Izraelem. (foto: World Press Photo, Fatima Shbair, Getty Images)

<h3>Regionální vítěz (Evropa)</h3><p><strong>Konstantinos Tsakalidis, Bloomberg News</strong></p><p>Ocenění za nejlepší snímek z Evropy si odnesl Řek <strong>Konstantinos Tsakalidis</strong> za fotku Kritsiopi Panayiota plačící před hořícím domem v řecké vesnici Gouves na Krétě. <em>(foto: World Press Photo, Konstantinos Tsakalidis, Bloomberg News)</em></p>

Regionální vítěz (Evropa)

Konstantinos Tsakalidis, Bloomberg News

Ocenění za nejlepší snímek z Evropy si odnesl Řek Konstantinos Tsakalidis za fotku Kritsiopi Panayiota plačící před hořícím domem v řecké vesnici Gouves na Krétě. (foto: World Press Photo, Konstantinos Tsakalidis, Bloomberg News)

<h3>Regionální vítěz (Severní a Střední Amerika)</h3><p><strong>Ismail Ferdous, Agence VU</strong></p><p><strong>Ismail Ferdous</strong> zachytil příběhy migrantů pracujících v masném průmyslu v USA. Vítězný snímek zachycuje Josého, který sedí v září 2020 ve svém pokoji se svou sestrou Sarou v Sioux Falls v Jižní Dakotě. Jose pracoval v továrně na maso, dokud v dubnu 2020 nedostal covid a pět měsíců strávil v nemocnici na ventilátoru. Jeho sestra Sara musela během bratrovi nemoci práci v továrně opustit, aby se o něj mohla starat. <em>(foto: World Press Photo, Ismail Ferdous, Agence VU)</em></p>

Regionální vítěz (Severní a Střední Amerika)

Ismail Ferdous, Agence VU

Ismail Ferdous zachytil příběhy migrantů pracujících v masném průmyslu v USA. Vítězný snímek zachycuje Josého, který sedí v září 2020 ve svém pokoji se svou sestrou Sarou v Sioux Falls v Jižní Dakotě. Jose pracoval v továrně na maso, dokud v dubnu 2020 nedostal covid a pět měsíců strávil v nemocnici na ventilátoru. Jeho sestra Sara musela během bratrovi nemoci práci v továrně opustit, aby se o něj mohla starat. (foto: World Press Photo, Ismail Ferdous, Agence VU)

<h3>Regionální vítěz (Jižní Amerika)</h3><p><strong>Vladimir Encina</strong></p><p>Fotografie <strong>Vladimira Enciny</strong> zachycuje policejní zásah během násilného vystěhování osady San Isidro v kolumbijském Puerto Caldas. Místní úřady nařídily vystěhování zdejších obyvatel kvůli stavbě železnice, která má spojit hlavní město okresu Risaralda s Buenaventurou, hlavním pacifickým přístavem v Kolumbii. Po zveřejnění Encinových fotografií přislíbili členové ústřední vlády vystěhovaným náhradní ubytování a odškodnění. <em>(foto: World Press Photo, Vladimir Encina)</em></p>

Regionální vítěz (Jižní Amerika)

Vladimir Encina

Fotografie Vladimira Enciny zachycuje policejní zásah během násilného vystěhování osady San Isidro v kolumbijském Puerto Caldas. Místní úřady nařídily vystěhování zdejších obyvatel kvůli stavbě železnice, která má spojit hlavní město okresu Risaralda s Buenaventurou, hlavním pacifickým přístavem v Kolumbii. Po zveřejnění Encinových fotografií přislíbili členové ústřední vlády vystěhovaným náhradní ubytování a odškodnění. (foto: World Press Photo, Vladimir Encina)

<h3>Regionální vítěz (Jihovýchodní Asie a Oceánie)</h3><p><strong>neznámý autor, The New York Times</strong></p><p>Protestující s praky během střetu s bezpečnostními silami v myanmarském Yangonu. Fotografie neznámého autora vznikla během protestů proti únorovému vojenskému převratu v zemi. Obyvatelé Myanmaru vyšli do ulic, zatímco junta slavila Den ozbrojených sil. Střety s bezpečnostními složkami si na nejméně čtyřiceti místech vyžádaly desítky mrtvých. <em>(foto: World Press Photo, autor neznámý, The New York Times)</em></p>

Regionální vítěz (Jihovýchodní Asie a Oceánie)

neznámý autor, The New York Times

Protestující s praky během střetu s bezpečnostními silami v myanmarském Yangonu. Fotografie neznámého autora vznikla během protestů proti únorovému vojenskému převratu v zemi. Obyvatelé Myanmaru vyšli do ulic, zatímco junta slavila Den ozbrojených sil. Střety s bezpečnostními složkami si na nejméně čtyřiceti místech vyžádaly desítky mrtvých. (foto: World Press Photo, autor neznámý, The New York Times)

Reklama







Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hod oštěpem se poprvé objevil na olympijských hrách v roce 708 př. n. l. jako součást pětiboje. Od roku 1908 je součástí programu moderních olympijských her pro muže a od roku 1932 pro ženy. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Skořicí se nemusíte jen dusit v rámci šílených výzev na internetu. Podle řady výzkumů má blahodárné účinky na lidské zdraví. (foto: PixabayCC0)

Věda

Jupiter se svým největším měsícem Ganymedem na snímku Hubbleova teleskopu. (foto: NASA, ESA, E. Karkoschka (University of Arizona)CC BY-SA 4.0)

Vesmír
Zajímavosti

Německý tank PzKpfw VI, dva stroje tohoto typu zničily v Malinavě 15 nepřátelských obrněnců. (foto: Shutterstock)

Válka

Geotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907