Ferdinand I. Dobrotivý: Z chudáčka Ferdáčka rakouským císařem

05.05.2017 - Josef Veselý

Historikové o Ferdinandovi psali jako o „der arme Trottel Nandel“. Nemocný Habsburk přitom potřeboval jen trochu více péče

Císař František I. s rodinou -<p>Bez Erbergova vlivu by habsbursko-lotrinská dynastie nemohla na Ferdinandovo následnictví ani pomyslet</p>
Císař František I. s rodinou -

Bez Erbergova vlivu by habsbursko-lotrinská dynastie nemohla na Ferdinandovo následnictví ani pomyslet


Reklama

Tvrzení, že Ferdinand je nemožný hlupák, bylo do značné míry zkresleno nepochopením nebo intrikami. Posuzovali ho mnohdy lidé, kteří ho vídali jen zřídka nebo se s ním setkali letmo. Na druhé straně platí, že vinou padoucnice a předchozí výchovy byl retardovaný a intelektuálně i povahově nevyrovnaný.

Ideální macecha

Roku 1807, kdy bylo Ferdinandovi čtrnáct, se ale dostavila katastrofa. Začátkem tohoto roku onemocněla tuberkulózou jeho matka. Ocitla se ve stavu o to vážnějším, že byla zároveň již po třinácté těhotná. Narozené dítě stačili sotva pokřtít, žilo jenom několik dní a pak je následovala na věčnost i matka. Ferdinand ztratil půdu pod nohama. 

Trvalo to asi rok, dokud se na vídeňském dvoře neobjevila nová, už třetí Františkova manželka, dobrá a obětavá Marie Ludvika Modenská. Tato žena vnukla vlastnímu životu smysl jako obětavá pěstounka cizích potomků. Snu o vlastních dětech se musela kvůli postupující tuberkulóze vzdát. Vzorně se starala jak o psychicky postiženou Mariannu, tak zejména o Ferdinanda, kterého dokázala přivést do věku plnoletosti v překvapivě dobré kondici.

Nový učitel

Pozitivní liv na arcivévodu měl také jeho nový učitel baron Josef Erberg, který pro něj vypracoval nabitý pracovní program. Výchova intelektuální v něm byla přibližně vyvážena tělesnou přípravou. A tak byly vedle studia několika jazyků, řady všeobecně vzdělávacích předmětů a hudby obnoveny i časté hodiny tělocviku, střelby z pušky a pistole, šermu kordem, tance a jezdectví. V každém případě byl Ferdinand celý den zaměstnán. 

Semtam do Ferdinandovy výchovy neblaze zasáhla drobná či větší epileptická příhoda – někdy se dostavila v rozmezí měsíců, jindy dnů, ba i hodin. Přes všechny problémy a konflikty se mohl Erberg císařskému páru pochlubit: „Arcivévoda se naučil za patnáct měsíců vše to, k čemu jeho vrstevníci potřebují pět až šest let. A co se nyní naučil, to umí velmi dobře.“

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 1-2/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedia, Österreichische Nationalbibliothek

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tolkienovi vydělaly jeho knihy tolik peněz, že litoval, že neodešel do důchodu dříve. Kvůli své slávě se navíc musel nechat vyškrtnout z telefonního seznamu.

Zajímavosti

Mozkové čipy přeloží mozkové vlny do srozumitelného textu

Věda

Do řeky, která v belgické zoo protéká výběhem rodinky orangutanů, umožnili přístup vydrám.

Revue

Současná astronomie nahlíží na Plejády jako na otevřenou hvězdokupu vzdálenou zhruba 445 světelných let, jejíž členky vznikly z jednoho prachoplynného mezihvězdného mračna asi před 110 miliony roky. 

Vesmír

Svatý Jiří byl podle křesťanské hagiografie římský voják pocházející z Anatolie, dnešního Turecka. Jeho nejslavnější zápas s drakem se měl odehrát u města Kyrény v Libyi.

Historie

Britské motorové čluny na hlídce v roce 1940.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907