Z francouzského generála osmanským pašou: Jak Claude-Alexandre de Bonneval přijal islám

07.12.2016 - Jiří Kubeš

Někteří šlechtici přecházeli Evropou sem a tam. Jedním z nich byl Claude-Alexandre de Bonneval, francouzský šlechtic, jenž za svůj život prošel Evropu směrem ze západu na východ.


Reklama

Začínal ve francouzské armádě, v níž prý statečně bojoval na počátku války o španělské dědictví. Neúměrným rozhazováním peněz si ale znepřátelil jednoho ministra, který ho nechal za prostořeký dopis a dluhy vsadit do vězení.

Ahmed paša

Odtud ale uprchnul a už příštího roku bojoval po boku Habsburků u Turína proti Francouzům! Opět prý velmi statečně, a proto byl doma označen za vlastizrádce. V habsburských službách pak vynikl, získal hodnost podmaršála a byl přítelem Evžena Savojského. S ním také roku 1717 bojoval proti Turkům o Bělehrad.

Protože se mu ale nedostalo žádné výnosné funkce, zahořkl a intrikoval proti Evženovi i jeho lidem a dokonce proti nim sepsal a roku 1724 v Bruselu vydal vulgární pamflet. Opět ho uvěznili a rozzlobený Evžen zařídil, aby nad ním válečný soud vynesl trest smrti. Naštěstí pro Bonnevala to byl pro císaře Karla VI. příliš krutý trest, a tak zařídil jeho převoz do vězení na brněnském Špilberku.

Po propuštění Bonneval bloudil Evropou a chtěl se Habsburkům pomstít. To se nedalo udělat nikde lépe než ve službách Turků! Odešel k nim v roce 1729, přijal islám a jméno Ahmed. V Turecku se znovu vyznamenal, byl povýšen na pašu, ovšem šťastný prý nebyl a na konci života uvažoval o další změně tábora – tentokráte chtěl vstoupit do služeb papeže. K tomu už ale nedošlo, protože v roce 1747 zemřel. A jak praví jeden historik, „možná sám netušil, zda míří do muslimského ráje, katolického očistce, nebo jen do libertinské nicoty“.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 16/2012

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907