Z mazanice za pár korun se vyklubal obraz namalovaný Adolfem Hitlerem

06.12.2017 - Martin Reichman

Anonymní dárkyně věnovala nizozemskému muzeu obraz, který před 100 lety namaloval Adolf Hitler

Akvarel, namalovaný Adolfem Hitlerem, zachycuje část vídeňského starého opevnění, které bylo zbořené v roce 1894. Podle odborníků tak jde s velkou pravděpodobností o reprodukci z pohlednice.
Akvarel, namalovaný Adolfem Hitlerem, zachycuje část vídeňského starého opevnění, které bylo zbořené v roce 1894. Podle odborníků tak jde s velkou pravděpodobností o reprodukci z pohlednice.

Reklama

Každý den projdou rukama pracovníků nizozemského institutu pro studium války, holocaustu a genocidy desítky dopisů, fotografií a deníků, pocházejících z dob druhé světové války. Drtivou většinu těchto artefaktů doby získává institut od pamětníků, soukromých dárců a z pozůstalostí. Občas se ale objeví i něco zcela mimořádného.

Loni na jaře dorazila do budovy amsterdamského institutu NIOD žena s obrazem podepsaným samotným Adolfem Hitlerem. Je všeobecně známé, že Hitler rád maloval a mezi léty 1909 a 1913 se pokoušel živit jako malíř. Dokonce se v této době dvakrát neúspěšně hlásil na vídeňskou Akademii výtvarných umění. Odhaduje se, že během svého života namaloval dva až tři tisíce obrazů, přičemž známých je přibližně 800 z nich. Drtivá většina se nachází v soukromých sbírkách ve Velké Británii, Německu, Rakousku a Spojených státech.

TIP: Hitlerův telefon, prodaný v aukci za 6 milionů, je prý padělek!

Vedle originálních děl někdejšího nacistického diktátora existuje i nepřeberné množství padělků, neboť zájem o jeho díla je mezi sběrateli značný. Darovaný obraz proto nechali pracovníci NIOD zkontrolovat odborníky a experty na restaurování z University of Amsterdam. Více než rok trvající expertíza vyloučila, že by šlo o padělek. S velkou pravděpodobností tak jde o skutečné dílo Adolfa Hitlera.

Podle dárkyně, která si přála zůstat v anonymitě, koupil obraz její otec za pár guldenů na bleším trhu. Teprve doma si všiml, kdo je jeho autorem a obraz raději schoval. „Jde o historický dokument a je dobře, že neskončil na aukci nacistických memorabilií,“ okomentoval cenný dar ředitel institutu NIOD Frank van Vree.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Dutch Institute for War Documentation (NIOD)

  • Zdroj fotografií: Dutch Institute for War Documentation (NIOD)Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Botox se často používá k vyhlazování vrásek na čele. (foto: Shutterstock)

Věda

Vrcholy masívu Ypsarionu spadají na východ strmými stěnami. (foto: Peter Hupka - se souhlasem k publikování)

Příroda

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907