Přesně před 107 lety - 13. května 1911, se uskutečnil let Jana Kašpara z Pardubic do Velké Chuchle, což byl symbolický počátek českého letectví. Vzdálenost 121 kilometrů překonal český aviatik za 92 minut. Letadlo, kterým letěl, daroval Kašpar roku 1913 do sbírek Technického muzea království českého, kde – zavěšeno v dopravní hale muzea – je jedním z nejvýznamnějších exponátů dokumentujícím dějiny letectví v českých zemích.
TIP: S hlavou v oblacích: Životní příběh Jana Kašpara, otce české aviatiky
Po přeletu Pardubice – Praha konal Kašpar časté veřejné vzlety, 6. prosince 1911 například uskutečnil první přelet s pasažérem. Trasa jeho letu vedla z Mělníka do Prahy. Poslední jeho produkce se uskutečnila v roce 1912. Kašpar s létáním skončil, k čemuž ho donutila řada okolností, tou nejpodstatnější zřejmě byla skutečnost, že po smrti svého otce, již měl nedostatek finančních prostředků k nákupům letadel a součástí. Po skončení první světové války pracoval krátce jako státní úředník, poté podnikal se dřevem. O letectví zájem neztratil, ale už v něm aktivní roli nehrál. Jan Kašpar zemřel 2. března 1927.
VálkaSzent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHC, CC0)
ZajímavostiDavidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez González, CC BY-SA 4.0)
VědaLudwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK Stieler, CC0)
VesmírIlustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. Kornmesser, CC BY-SA 4.0)