Sedmý trpaslík: Za drahou Pluta byla objevena nová trpasličí planeta

12.10.2016 - Martin Reichman

Rodina trpasličích planet naší Sluneční soustavy má nový přírůstek. Za drahou Pluta se podařilo objevit novou trpasličí planetu

Sedmý trpaslík -<p>Objevem 2014 UZ224 je trpasličí rodina konečně kompletní. </p>
Sedmý trpaslík -

Objevem 2014 UZ224 je trpasličí rodina konečně kompletní. 


Reklama

Nově objevený objekt dostal označení 2014 UZ224. Měří zhruba 530 kilometrů a nachází se přibližně 13,7 miliard kilometrů od Slunce. Je tak přibližně poloviční, než největší Plutův měsíc Charon, který má v průměru 1 200 kilometrů. Mezi současnými trpaslíky je 2014 UZ224 zdaleka nejmenším. Jeden rok na tomto trpaslíkovi trvá 1 100 pozemských let.

TIP: Trpaslíci na oběžné dráze: Malé planety, kam patří i Pluto

Trpaslíka 2014 UZ224 se podařilo objevit pomocí přístroje Dark Energy Camera (DECam), který je součástí projektu Dark Energy Survey. Přístroj DECam bývá označován za největší a nejvýkonnější fotoaparát na světě. Přístroj, který je primárně určený pro zkoumání vzdálených galaxií a temné energie disponuje rozlišením 570 Mpix.

Přehled trpasličích planet a jejich velikostí:

 • Pluto (2 374 km)
 • Eris (2 326 km)
 • Snow White (1 535 km)
 • Haumea (1 920 km)
 • Makemake (1 430 km)
 • Ceres (952 km)
 • 2014 UZ224 (530 km)

Reklama

 • Zdroj textu:

  npr.org, space.com

 • Zdroj fotografií: NASA, ESA and Adolf SchallerDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Není jisté, kolik vojáků sloužilo na hranici Římské říše, historici jejich počet odhadují na osm až devět tisíc. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Věda

Zvědavé chobotnice

V současnosti je známo asi 300 druhů chobotnic. Jejich evoluční počátky sahají minimálně do období prvohorního karbonu, tedy do doby asi před 300 miliony let. Téměř všechny druhy jsou masožravé a v poměru k ostatním bezobratlým tvorům obvykle vysoce inteligentní.

U těchto nápadných hlavonožců se dříve žádná velká chytrost nepředpokládala, ale detailnější pozorování nebo i chov v uměle vytvořeném prostředí postupně ukázaly, že některé druhy chobotnic (řád Octopoda) vykazují na poměry bezobratlých živočichů až neuvěřitelně vysokou míru inteligence. Chobotnice například využívají svoji schopnost měnit barvu a texturu povrchu těla, aby ukázaly své emoční rozpoložení. Potápěči dále tvrdí, že chobotnice často koukají člověku zpříma do očí a když nemají strach, natáhnou chapadlo a dotknou se například lidské ruky nebo si dokonce se zájmem prohlížejí a chapadly zkoumají předměty, které jim jsou potápěčem nabízeny. Ačkoliv je těžké hodnotu inteligence u těchto měkkýšů jakkoliv měřit, její projevy jsou nepopiratelné. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vojenský tábor Milovice v roce 1910. (foto: Wikimedia Commons, Brück & Sohn Kunstverlag MeißenCC0 1.0)

Historie

Některé hvězdy ve vesmíru nesvítí stále stejně jasně. (ilustrace: University of SydneyCC0)

Vesmír

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907