Za polárním kruhem: Jak vypadá cvičení jaderných ponorek v Arktidě

24.03.2016 - Martin Reichman


Reklama

Začátkem března odstartovalo letošní cvičení ICEX 2016, které má prověřit operační schopnosti amerického námořnictva v arktických oblastech. Do pětitýdenního cvičení se zapojila dvojice rychlých útočných ponorek třídy Los Angeles - USS Hampton a USS Hartford. Ponorky tohoto typu pocházejí z dob studené války. V letech 1972–1996 bylo postaveno celkem 62 ponorek této třídy, z nichž většina je ve službě dodnes.

Pohonný systém ponorek tvoří jaderný reaktor typu S6G, dvojice turbín a jeden lodní šroub. Při plavbě pod hladinou dosahují ponorky třídy Los Angeles rychlosti až 54 kilometrů v hodině (na hladině jen 33 km/h). Výzbroj představují čtyři 533mm torpédomety, ze kterých mohou být vypouštěna torpéda MK-48, protilodní střely UGM-84 Harpoon, střely s plochou dráhou letu BGM-109 Tomahawk či miny.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Již v době objevu byly obří sochy na terasách poničené, moderní rekonstrukce je ukazuje v původním stavu.

Zajímavosti

Srovnání záběrů hvězdy Betelgeuse pořízených v lednu 2019 (před poklesem jasnosti) a v prosinci 2019 (během poklesu jasnosti). Je zřejmé, že hvězda nejen zeslábla, ale že se změnil i její tvar.

Vesmír

Radarový systém experimentu SNOWIE slouží ke sledování a měření sněhových mraků

Věda

Kamélie, květina, která získala jméno po brněnském rodákovi

Historie

Vídeňští školáci s rukávovými páskami dobrovolníků při sběru kovových předmětů, 1915.

Válka

O charze žlutohrdlé je známo, že se nebojí lidí. Pokud ve volné přírodě narazí i na hlučnou a početnou skupinu, dává si na útěk dost času a zvědavě příchozí pozoruje. Zřejmě proto se o ní rozšířilo přesvědčení, že se dá snadno ochočit.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907