Za používání novin místo toaletního papíru hrozí v Turkmenistánu tvrdé tresty

28.05.2018 - Zuzana Rychlá

Policie v Turkmenistánu dostala nelehký úkol. Strážci zákona mají dohlédnout na to, aby si nikdo neutíral zadek tváří jejich prezidenta

<p>Tvář prezidenta Gurbanguli Berdymuhamedova zdobí titulní strany drtivé většiny novin v zemi.</p>

Tvář prezidenta Gurbanguli Berdymuhamedova zdobí titulní strany drtivé většiny novin v zemi.


Reklama

Zhoršující se finanční možnosti obyvatel Turkmenistánu i problémy izolovaného trhu přinášejí situace, jaké známe i z dob socialistického plánování v Československu. Nedostatek toaletního papíru lidé nahrazují rozstříhanými kousky novin. Zdánlivě banální problém má ale v zemi, označované za jednu z nejtvrdších diktatur na světě, nečekané souvislosti – drtivou většinu novin „zdobí“ tvář prezidenta Berdimuhamedova.

Na problém s neuctivým zacházením s obrazem hlavního představitele země se přišlo náhodou, když policie vyšetřovala incident z města Daşoguz na severu země. Partička dětí se zde bavila tím, že na podobiznu prezidenta kreslily vousy. Následné vyšetřování ve škole poté odhalilo používání novin místo toaletního papíru. Ředitel školy byl propuštěn a rozjelo se rozsáhlé vyšetřování této praxe v celé zemi. 

Policisté tak mají nyní za úkol kontrolovat veřejné toalety, zda se na nich nepoužívá papír s podobiznou prezidenta. Nové instrukce dostali i pracovníci na skládkách odpadu, kteří mají za povinnost okamžitě hlásit každé odhalené neuctivé zacházení se symbolem země.

Nesmlouvavý režim prezidenta Gurbanguli Berdimuhamedova je známý svými bizarními zákazy. V uplynulých měsících vláda zavedla například zákaz dovozu aut černé barvy – podle některých zdrojů proto, že má prezident raději bílou. V Turkmenistánu nesmějí státní zaměstnanci nosit zlaté šperky, zakázaný je rovněž lak na nehty a barva na vlasy. Na seznam zakázaného zboží letos přibyly i bikiny a kraťasy.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907