Za svobodnou republiku: V Československu proběhla všeobecná mobilizace
Československo už pár let pohlíželo s neklidem na vzrůstající německou agresi. A právě v první podzimní měsíc roku 1938 situace vygradovala. Psalo se 23. září 1938, když byla pod tlakem událostí vyhlášena všeobecná mobilizace na obranu před nacistickým Německem

O všeobecné mobilizaci rozhodla porada prezidenta Edvarda Beneše s předsedou úřednické vlády generálem Janem Syrovým, předáky koaličních stran a některými ministry. K veřejnosti se informace o stavu válečné pohotovosti dostala prostřednictvím rozhlasu v půl jedenácté v noci poté, co ji jednomyslně schválila vláda.

TIP: Neklidné Sudety: Co se dělo roku 1938 v Československu?

Československo se však v závěru třicátých let ocitlo navzdory diplomatickým smlouvám v izolaci, která by v případě války vedla k nenávratným ztrátám. I proto je dodnes otázka mobilizace a jejího následného zrušení hojně diskutovaným tématem. Přes všechny zjevné signály z Evropy však k mobilizaci skutečně došlo a ve společnosti byla dokonce přijata s nadšením. Uzavření mnichovské dohody však naději na obranu státu definitivně zničilo.


Další články v sekci