Za svobodnou republiku: V Československu proběhla všeobecná mobilizace

- Redakce Živá historie

23 . 9 . 1938

Reklama

Československo už pár let pohlíželo s neklidem na vzrůstající německou agresi. A právě v první podzimní měsíc roku 1938 situace vygradovala. Psalo se 23. září 1938, když byla pod tlakem událostí vyhlášena všeobecná mobilizace na obranu před nacistickým Německem

O všeobecné mobilizaci rozhodla porada prezidenta Edvarda Beneše s předsedou úřednické vlády generálem Janem Syrovým, předáky koaličních stran a některými ministry. K veřejnosti se informace o stavu válečné pohotovosti dostala prostřednictvím rozhlasu v půl jedenácté v noci poté, co ji jednomyslně schválila vláda.

TIP: Neklidné Sudety: Co se dělo roku 1938 v Československu?

Československo se však v závěru třicátých let ocitlo navzdory diplomatickým smlouvám v izolaci, která by v případě války vedla k nenávratným ztrátám. I proto je dodnes otázka mobilizace a jejího následného zrušení hojně diskutovaným tématem. Přes všechny zjevné signály z Evropy však k mobilizaci skutečně došlo a ve společnosti byla dokonce přijata s nadšením. Uzavření mnichovské dohody však naději na obranu státu definitivně zničilo.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jeden z lepších nevěstinců na území okupované Francie. (foto: Wikimedia Commons, Bundesarchiv, Dietrich, CC-BY-SA 3.0)

Historie

Vasariho koridor spojuje Palazzo Vecchio (florentskou radnici) s palácem Pitti (vévodským sídlem) přes galerii Uffizi a horní část mostu Ponte Vecchio. (foto: Pixabay, Alexandra MerzCC0)

Zajímavosti
Revue

Babyboom invazivního plzáka španělského propuká zjara. Přemnožení hladovci hravě zničí celou úrodu. Spasou hlavně listy, ale zbytek porostu oslintají, pokálí a zválí. Počet dospělců kulminuje v létě. (foto: David Říha ©)

Příroda

Kupa galaxií SDSS J1004+4112, jak ji zachytil Hubbleův teleskop.

Vesmír

Rekonstrukce vzhledu dávného obrněného „červa“ Wufengella bengtsoni.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907