Zábava, která potrápí mozek: Nejtěžší hlavolamy a skládačky

22.03.2022 - Vilém Koubek

Hádanka, kterou jeden člověk vyřeší mrknutím oka, může jiného zaměstnat na celé hodiny. Následující pětice hlavolamů však představuje výzvu i pro nejzkušenější milovníky logických hříček

<h3>Rubikův očistec</h3><p><strong>Petaminx | typ:</strong> alternativa Rubikovy kostky</p><p>Extrémní variace na Rubikovu kostku je údajně vhodná pro děti od osmi let, přesto si lze jen těžko představit ratolest, která by ji zvládla složit. <strong>Petaminx tvoří 975 součástek rozdělených do 12 ploch a jeho autorovi Jasonu Smithovi údajně trvalo 75 hodin, než jej vůbec dokázal postavit. Mnozí hovoří o nejobtížnějším hlavolamu, jaký se dá v obchodě koupit</strong>. A dokonce i nadšencům, kteří se na skládání Rubikových kostek zaměřují, zabere jeho vyřešení několik hodin. </p>

Rubikův očistec

Petaminx | typ: alternativa Rubikovy kostky

Extrémní variace na Rubikovu kostku je údajně vhodná pro děti od osmi let, přesto si lze jen těžko představit ratolest, která by ji zvládla složit. Petaminx tvoří 975 součástek rozdělených do 12 ploch a jeho autorovi Jasonu Smithovi údajně trvalo 75 hodin, než jej vůbec dokázal postavit. Mnozí hovoří o nejobtížnějším hlavolamu, jaký se dá v obchodě koupit. A dokonce i nadšencům, kteří se na skládání Rubikových kostek zaměřují, zabere jeho vyřešení několik hodin. 

<h3>Krok za krokem</h3><p><strong>Himitsu-Bako | typ:</strong> japonská skříňka</p><p>První japonské skříňky známé jako <strong>Himitsu-Bako</strong> se začaly objevovat před více než 150 lety v regionu Hakone, kde mimo jiné roste pestrá paleta stromů s různými odstíny dřeva. Právě jejich skládání do geometrických obrazců se stalo základem pro unikátní vzhled zmíněných hlavolamů. <strong>Otvírání skříněk a všech jejich tajných skrýší vyžaduje rostoucí počet pohybů, které je třeba s dřevěnými ploškami vykonat. Na nejsnazší z nich přitom stačí pouhé dva posuny, zatímco k tajemství těch nejnáročnějších vede až 72 tahů</strong>.</p>

Krok za krokem

Himitsu-Bako | typ: japonská skříňka

První japonské skříňky známé jako Himitsu-Bako se začaly objevovat před více než 150 lety v regionu Hakone, kde mimo jiné roste pestrá paleta stromů s různými odstíny dřeva. Právě jejich skládání do geometrických obrazců se stalo základem pro unikátní vzhled zmíněných hlavolamů. Otvírání skříněk a všech jejich tajných skrýší vyžaduje rostoucí počet pohybů, které je třeba s dřevěnými ploškami vykonat. Na nejsnazší z nich přitom stačí pouhé dva posuny, zatímco k tajemství těch nejnáročnějších vede až 72 tahů.

<h3>Šifra mistra truhláře</h3><p><strong>Impossible Box | typ:</strong> šifrovací skříňka</p><p>Na rozdíl od japonských krabiček neslouží <strong>Impossible Box</strong> neboli „nevyřešitelná skříňka“ k uchovávání tajemství majitele – naopak má prověřit jeho vynalézavost při objevování skrytých přihrádek a luštění šifer. <strong>Některé části jsou ryze mechanické, při řešení jiných se zapojuje elektronika skrytá v útrobách a poháněná tužkovými bateriemi.</strong> Jedinému člověku může rozlousknutí hlavolamu trvat až devět hodin, zatímco skupina jej prý zdolá za „pouhou“ polovinu času.</p>

Šifra mistra truhláře

Impossible Box | typ: šifrovací skříňka

Na rozdíl od japonských krabiček neslouží Impossible Box neboli „nevyřešitelná skříňka“ k uchovávání tajemství majitele – naopak má prověřit jeho vynalézavost při objevování skrytých přihrádek a luštění šifer. Některé části jsou ryze mechanické, při řešení jiných se zapojuje elektronika skrytá v útrobách a poháněná tužkovými bateriemi. Jedinému člověku může rozlousknutí hlavolamu trvat až devět hodin, zatímco skupina jej prý zdolá za „pouhou“ polovinu času.

<h3>Pod zámkem</h3><p><strong>The Crown Iron Puzzle Lock | typ:</strong> zámek</p><p>Zatímco u běžných hlavolamů se nedoporučuje používat přílišnou sílu, aby se nepoškodily, v případě <strong>The Crown Iron Puzzle Lock</strong> se nasazení svalů přímo vyžaduje. <strong>Ručně vyrobený zámek je totiž kovový a některé jeho části k sobě doléhají natolik těsně, že se s nimi bez většího úsilí pohnout nedá. Jedná se o hlavolam nejvyšší, desáté kategorie obtížnosti</strong> a před svými vyzyvateli se otevírá postupně. I těm nejprotřelejším však může jeho odemknutí zabrat celý den.</p>

Pod zámkem

The Crown Iron Puzzle Lock | typ: zámek

Zatímco u běžných hlavolamů se nedoporučuje používat přílišnou sílu, aby se nepoškodily, v případě The Crown Iron Puzzle Lock se nasazení svalů přímo vyžaduje. Ručně vyrobený zámek je totiž kovový a některé jeho části k sobě doléhají natolik těsně, že se s nimi bez většího úsilí pohnout nedá. Jedná se o hlavolam nejvyšší, desáté kategorie obtížnosti a před svými vyzyvateli se otevírá postupně. I těm nejprotřelejším však může jeho odemknutí zabrat celý den.

<h3>Bílé peklo </h3><p><strong>Pure White Hell | typ:</strong> puzzle</p><p>Obtížnost puzzle se obvykle odvíjí od počtu dílků, jejich netradičního tvaru a často také od výsledného obrázku. V případě Pure White Hell neboli „čirého bílého pekla“ však skládání komplikuje fakt, že jsou dílky miniaturní: Ačkoliv jich krabice obsahuje tisíc, <strong>v celku tvoří obdélník o rozměrech pouhých 38 krát 26 centimetrů – a navíc jim chybí potisk</strong>. Sebevětší nadšenec se tak příliš nemá čeho chytit, a jakmile spojí okraje, promění se skládačka v krajní test trpělivosti.</p>

Bílé peklo 

Pure White Hell | typ: puzzle

Obtížnost puzzle se obvykle odvíjí od počtu dílků, jejich netradičního tvaru a často také od výsledného obrázku. V případě Pure White Hell neboli „čirého bílého pekla“ však skládání komplikuje fakt, že jsou dílky miniaturní: Ačkoliv jich krabice obsahuje tisíc, v celku tvoří obdélník o rozměrech pouhých 38 krát 26 centimetrů – a navíc jim chybí potisk. Sebevětší nadšenec se tak příliš nemá čeho chytit, a jakmile spojí okraje, promění se skládačka v krajní test trpělivosti.

ReklamaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907