Začala bitva u Verdunu

- Redakce 100+1 historie

21 . 2 . 1916

Reklama

Bitva u Verdunu vešla do dějin pod děsivým označením „verdunský mlýnek na maso“. Právem. Za deset měsíců bojů, které vypukly 21. února 1916, jim padlo za oběť 700 tisíc vojáků.

Německý předpoklad bleskové války se ukázal být klamný a hranice západní fronty se měnily jen pozvolna. Ve snaze zvrátit tuto situaci přišel náčelník německého generálního štábu Erich von Falkenheyn s nápadem dobýt pásmo okolo francouzské pevnosti Verdun. A tak ve třetí únorové dekádě roku 1916 odstartoval masivní německý útok, na které nečekaně odpověděla francouzská strana.

TIP: Ticho před krvavou bouří: Přípravy na nekonečnou bitvu u Verdunu

Vleklé boje vykoupené tisíci mrtvými se přeměnily v zákopovou válku, která se protáhla na dlouhých deset měsíců. Ještě dnes si lze domyslet, jaké hrůzy válečný střet provázely. Reliéf krajiny okolo Verdunu je i s odstupem sta let pozměněn krátery, které po sobě zanechaly vybuchlé granáty.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907