Bitva u Verdunu vešla do dějin pod děsivým označením „verdunský mlýnek na maso“. Právem. Za deset měsíců bojů, které vypukly 21. února 1916, jim padlo za oběť 700 tisíc vojáků.
Německý předpoklad bleskové války se ukázal být klamný a hranice západní fronty se měnily jen pozvolna. Ve snaze zvrátit tuto situaci přišel náčelník německého generálního štábu Erich von Falkenheyn s nápadem dobýt pásmo okolo francouzské pevnosti Verdun. A tak ve třetí únorové dekádě roku 1916 odstartoval masivní německý útok, na které nečekaně odpověděla francouzská strana.
TIP: Ticho před krvavou bouří: Přípravy na nekonečnou bitvu u Verdunu
Vleklé boje vykoupené tisíci mrtvými se přeměnily v zákopovou válku, která se protáhla na dlouhých deset měsíců. Ještě dnes si lze domyslet, jaké hrůzy válečný střet provázely. Reliéf krajiny okolo Verdunu je i s odstupem sta let pozměněn krátery, které po sobě zanechaly vybuchlé granáty.
ZajímavostiJizvy chudoby: konžský frank
kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)
Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby.