Začarovaný kruh: Odčervovací přípravky pro skot ohrožují brouky hovnivály

23.03.2020 - Stanislav Mihulka

Veterinární léky proti parazitům narušují vývoj pojídačů trusu, jakými jsou například hnojníci či hovniválové

<p>Hovniválové jsou závislí na trusu větších zvířat, ta ale užívají přípravky proti parazitům, které se tak stávají součástí potravy brouků.</p>

Hovniválové jsou závislí na trusu větších zvířat, ta ale užívají přípravky proti parazitům, které se tak stávají součástí potravy brouků.


Reklama

Ekosystémy jsou postavené na potravních vztazích mezi organismy. Když do těchto vztahů zasáhnou lidé, byť je to neúmyslné, mohou je vážně ohrozit. Britští odborníci zjistili, že na životní prostředí mají nečekaně devastující dopad prostředky proti parazitům, které se běžně používají u skotu.

Hlavní problém v podobných případech je, že se takové látky dostanou do prostředí ve velkých množství. Stáda krav mohou být početná a nacházejí se na řadě míst v krajině. Vědci přišli na to, že přípravky proti červům, a také proti parazitům, kteří žijí na těle krav, vážně zasahují hovnivály a další podobné druhy, které se živí trusem.

TIP: Tichomořské Palau se stalo první zemí, kde zakázali toxické opalovací krémy

Na první pohled se to možná nezdá, ale pojídači trusu hrají v ekosystémech významnou roli. Slouží totiž jako významná složka potravy pro celou řadu druhů ptáků a netopýrů. Britský tým odhalil, že některé z přípravků proti červům a dalším parazitům k sobě lákají dospělé hovnivály, a narušují vývoj jejich larev, což často vede k jejich úhynu. Výsledkem je citelný pokles pojídačů trusu a to je pro životní prostředí špatná zpráva.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V minulosti byly zaznamenány i případy, kdy matka dokázala zachránit svému dítěti život právě díky onomu nedefinovatelnému pocitu, který jí našeptával, že se dítě ocitlo v ohrožení. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907