Veterinární léky proti parazitům narušují vývoj pojídačů trusu, jakými jsou například hnojníci či hovniválové
Ekosystémy jsou postavené na potravních vztazích mezi organismy. Když do těchto vztahů zasáhnou lidé, byť je to neúmyslné, mohou je vážně ohrozit. Britští odborníci zjistili, že na životní prostředí mají nečekaně devastující dopad prostředky proti parazitům, které se běžně používají u skotu.
Hlavní problém v podobných případech je, že se takové látky dostanou do prostředí ve velkých množství. Stáda krav mohou být početná a nacházejí se na řadě míst v krajině. Vědci přišli na to, že přípravky proti červům, a také proti parazitům, kteří žijí na těle krav, vážně zasahují hovnivály a další podobné druhy, které se živí trusem.
TIP: Tichomořské Palau se stalo první zemí, kde zakázali toxické opalovací krémy
Na první pohled se to možná nezdá, ale pojídači trusu hrají v ekosystémech významnou roli. Slouží totiž jako významná složka potravy pro celou řadu druhů ptáků a netopýrů. Britský tým odhalil, že některé z přípravků proti červům a dalším parazitům k sobě lákají dospělé hovnivály, a narušují vývoj jejich larev, což často vede k jejich úhynu. Výsledkem je citelný pokles pojídačů trusu a to je pro životní prostředí špatná zpráva.
ZajímavostiDopadnout na polštář
airbagy pro chodce
kdy: 2012 | omezení: pouze nižší rychlostAirbagy se staly běžnou formou ochrany řidičů i spolujezdců, a řada automobilek se proto zamýšlela, zda by nemohly mírnit také náraz nešťastně zasaženého chodce. Během kolize se měly airbagy na kapotě nafouknout a pokrýt plochu střetu. Ačkoliv je myšlenka na první pohled nosná a snadno realizovatelná, nakonec se neujala. Vnější airbagy byly totiž účinné jen při nižších rychlostech, a pouze pokud nešťastník dopadl přímo na ně. Daleko efektivnější se ukázaly změny v umístění motoru a mřížky chladiče, které pomohly lépe usměrnit případný náraz. (foto: Profimedia)