Zachránci stromů: Obdivuhodné poselství amatérských ekologů z Číny

28.09.2016 - Vladimír Kouba

Přestože jeden nevidí a druhému chybí ruce, udělali toho pro naši planetu víc než většina jejích zdravých obyvatel. V okolí města Š‘-ťia-čuang už vlastnoručně vysázeli tisíce stromů

Ťia a Ťia -<p>Jeden nevidí, druhý nemá ruce. Společně už vysadili 12 000 stromů.</p>
Ťia a Ťia -

Jeden nevidí, druhý nemá ruce. Společně už vysadili 12 000 stromů.


Reklama

Kdyby Ťia a Ťia neměli nářadí, vypadali by jako zasloužilí veteráni na procházce. Přes svá tělesná postižení den co den vyrážejí do okolí své vesnice, aby zasadili nové stromy. V Číně, kde byla ochrana životního prostředí donedávna prázdným pojmem a ani dnes rozhodně nepatří mezi priority úřadů, dva postižení muži vědí přesně, co mají dělat, aby jejich potomci mohli dýchat zdravý vzduch. 

Spojenými silami

Podle všeho tento velký ekologický příběh začal náhodně zasazenou větvičkou, která se ujala: „Díky tomu, že stromek rostl, a díky propagačním spotům v televizi jsem postupně začal chápat, že výsadba stromů může zlepšit životní prostředí. S tím, jak naše stromy rostly, vyvíjel se i náš způsob myšlení,“ vypráví bezruký pěstitel Ťia Wenqi. 

Oba muži v posledních letech překročili padesátku. Výborně se doplňují. Společně dokážou přebrodit řeku, vykopat jámu a rostlinku po zasazení zalít. Starší z mužů byl částečně slepý od narození. O zbytky zraku jej pak připravil pracovní úraz v továrně. Jeho nerozlučný kamarád přišel o ruce ve třech letech, když se popálil o drát elektrického vedení. Své hendikepy ale oba v rámci své mise považují za výhodu. 

„Jsem možná slepý, ale díky citu v rukou jsem schopný urazit i desítky mil. Normální člověk může mít problém ujít třeba jen sto metrů, a to má oči otevřené dokořán. My lidé s postižením máme vytrvalost, která ostatním často chybí,“ vysvětluje slepý pěstitel Ťia Haixia.

Duchem zdraví

Ťia a Ťia takto do rodného údolí vyrážejí už třináct let. A za tu dobu vysadili více než 12 000 stromů. To vychází na dva a půl stromu každý den, v létě i v zimě. Je jasné, že se tihle dva chlapíci rozhodně neflákají. 

„Naše výsadba nemá příliš velký význam pro tuto generaci, naši potomci už ale budou žít obklopeni zelení. Jsme tělesně postižení, ale duševně zdraví a máme velký sen – odkázat kousek zeleně našim dětem,“ vysvětluje slepý Ťia. 

Z počátku jim nikdo nevěřil a většina je považovala za blázny. Provincie Che-pej má nádherné hory, daleko víc je teď ale známá kvůli silně znečištěnému ovzduší. A s tím, jak povědomí o životním prostředí roste, mají Ťia a Ťia stále více zastánců. Úřady jim daly kus půdy, finance i další materiální podporu. Lidé z vesnic jim zase ochotně pomáhají udržovat nářadí. 

Přesto si oba amatérští ekologové umějí představit větší podporu. „Jednoduše doufáme, že lidé se přidají k našemu hnutí a přispějí tak k tomu, aby byla naše planeta zelenější,“ svěřuje se bezruký Ťia.

Ťia, který nic nevidí, má nově přislíbenou operaci, která by mu část zraku mohla vrátit. Jedním dechem ale dodává, že svého druha nikdy neopustí a ve své originální misi bude pokračovat dál.

Provincie Che-pej: Nejšpinavější z špinavých

Navzdory miliardám dolarů, které čínské úřady vynakládají na zlepšení stavu ovzduší, zůstává smog jedním z hlavních problémů velkých čínských měst. Téměř 90 % jich v loňském roce nesplnilo státní normy týkající se kvality ovzduší. Sedm z deseti nejvíce znečištěných měst se nachází na severu země v provincii Che-pej, která obklopuje Peking.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 Speciál: Koření

  • Zdroj fotografií: AP Images, Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Ježura australská při hledání své oblíbené potravy – mravenců.

Příroda

Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.

Zajímavosti

Utkání dvou černých děr

Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.

Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.

Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907