Záhadná Krauseho tělíska se zřejmě významně podílejí na sexuálním vzrušení

Příjemné pocity při sexu mají podle všeho co dělat se zvláštními nervovými zakončeními, která se nacházejí v intimních partiích – v žaludu, klitorisu a na dalších místech v těle

07.07.2023 - Stanislav Mihulka



O lidském těle stále nevíme vše, a to ani v případě věcí, které nás mimořádně zajímají, jako je například sex. Dokládá to i nedávný výzkum Krauseho tělísek, která bývají řazena mezi receptory. Známe je již od 19. století, jejich funkce ale stále není úplně jasná. Obvykle jsou považována za receptory citlivé na změnu teploty, ačkoliv doklady pro toto tvrzení nejsou úplně jednoznačné.

Zmíněná tělíska popsal v 50. letech 19. století německý anatom Wilhelm Krause, který na ně narazil při detailním zkoumání lidského těla. Jde o zvláštní nervová zakončení, která se nacházejí v určité hloubce pod povrchem kůže v oblasti žaludu a klitorisu, na rtech a jazyku, ale i třeba na spojivce v oku.

Jak se vzruší myši?

Záhadu Krauseho tělísek pomohly objasnit laboratorní myši. Jak zjistil Lijun Qi z amerického Harvardu se svými kolegy v rámci výzkumu, který ještě neprošel recenzním řízením, Krauseho tělíska podle vědců nemají nic společného s detekcí změn teploty. Studium myších tkání odhalilo, že tato tělíska jsou nejhojněji zastoupena ve tkáních penisu (v oblasti žaludu) a klitorisu, a to zhruba ve stejném počtu. Žalud je obvykle větší, takže jsou v něm Krauseho tělíska uspořádaná řidčeji.

Badatelé rovněž využili pokročilé genetické nástroje, používané k manipulaci tkání, díky nimž přesně zjistili, že Krauseho tělíska jsou ve skutečnosti specializovaná na jemné dotyky a vibrace, jejichž přítomnost signalizují do mozku. Vše tak nasvědčuje tomu, že právě díky Krauseho tělískům vyvolávají něžné dotyky při sexu tak příjemné pocity.

Vědci ověřili souvislost Krauseho tělísek se sexuální touhou v experimentech, kdy drážděním těchto nervových zakončení vyvolali u myší vzrušení. A stejným směrem ukázal i experiment opačné povahy, kdy geneticky upravené myši, u nichž bylo přerušeno spojení s těmito receptory, nevykazovaly žádné známky sexuálního vzrušení. U myší s takto přerušenými receptory přesto podle vědců nevymizel zájem o sex. U samců byl ale méně intenzivní a výrazně kratší a u myších samic byl sexuální apetit zase výrazně snížený.

TIP: Nový výzkum: Marihuana má pozitivní vliv na kvalitu ženského orgasmu

Přestože se jednalo o výzkum na myších, je podle vědců pravděpodobné, že podobnou roli mají tyto struktury i v lidské anatomii. Objev by mohl nalézt uplatnění nejen při vývoji sexuálních pomůcek, ale i v léčbě některých sexuálních dysfunkcí.


Další články v sekci