Zákoutí češtiny: Jak souvisejí žaluzie a žárlivost?

18.03.2020 - Markéta Gregorová


Reklama

Předchůdce dnešních žaluzií bychom našli v orientální architektuře, kde okna tradičně vyplňovala zdobná dřevěná mřížka osazená skleněnou mozaikou. Takové uzpůsobení umožňovalo obyvatelům vyhlížet ven, aniž by sami byli viděni. V anglosaském světě se zmíněnému stavebnímu prvku neformálně říká „harémové okno“, protože jím vládce harému chránil své milenky před žádostivými pohledy zvenčí.

TIP: Jak pivo ke svému názvu přišlo?

Žádostivost, závist a žárlivost tvoří významy obsažené ve slově „žaluzie“. Začala se tak označovat okenní zástěna, jež se podle orientálního vzoru rozšířila v 16. století v Itálii a ve Francii. Italský výraz zní „gelosia“, francouzský „jalousie“ a oba vycházejí z řeckého „zēlos“, což znamená právě žárlivost, závist či horlivost. Do češtiny se pak slovo „žaluzie“ dostalo prostřednictvím německého ekvivalentu „Jalousie“.

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Událost, známá jako železniční neštěstí v Montparnassu, se objevila i v trikové scéně Scorseseova filmu Hugo a jeho velký objev či na obalu jednoho alba hardrockové skupiny Mr. Big.

Historie

O transport amerických speciálů na Takur Ghar se staraly vrtulníky MH-47E Chinook.

Válka

Modré šipky ukazují nově objevené slinné žlázy

Věda

Kamera pro cizí světy Lunar ExoCam

Vesmír

Zbarvení samců a samiček se liší hlavně v oblasti genitálií. Pokud v intimních partiích kosatky při výskoku nad hladinu zahlédnete bílý ovál se třemi černými skvrnami, jde o samici.

Zajímavosti

Leopold II. se svou početnou rodinou. Se svou ženou Marií Ludovikou Španělskou měl 16 dětí (12 synů a 4 dcery).

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907