Zapovězené kalorie: Těmhle potravinám se raději vyhněte!

Vypadají lákavě, chutnají skvěle a nedá se jich nabažit. Taková je pětice následujících pochutin, jejichž pravidelná konzumace však může vést nejen k tloustnutí, ale rovněž k srdečním chorobám, nebo dokonce k rakovině

15.04.2022 - Vilém Koubek

Břicho plné brambor 

hranolky a chipsy | zdravější možnost: pečené brambory  

Hranolky obsahují v průměru 380 kilokalorií na 120 gramů. Často navíc tvoří přílohu podobně vydatného jídla a nezřídka se s nimi servíruje i nějaká omáčka. Není tedy divu, že patří mezi jasné viníky přibírání. Podobně jsou na tom chipsy, které přitom bývají ještě výrazně slanější a mastnější. Pokud si ani jednu z uvedených kalorických bomb nedokážete odpustit, dopřávejte si je pouze ve velmi omezeném množství. (foto: Unsplash, Fernanda Martinez, CC0


Doušek cukru 

slazená soda | zdravější možnost: domácí limonáda 

Slazenou limonádou mnozí často zapíjejí jídlo, čímž k pokrmům přidávají mimo jiné nadbytečné cukry a zadělávají si na přibírání. Například sto mililitrů Coca-Coly obsahuje jedenáct gramů cukru a má energetickou hodnotu 45 kilokalorií. Četné vědecké studie navíc spojují slazené sody s diabetem, srdečními chorobami, a dokonce s některými druhy rakoviny. Není však nutné vyloučit zmíněné nápoje úplně: Stačí jim neholdovat každý den a omezit vypité množství na tři a půl deci. (foto: Shutterstock)


Zapomeňte na krabice 

pizza | zdravější možnost: domácí pizza

Pizzy balené v krabicích a prodávané v obchodech ukrývají řadu strašáků jako rafinované cukry, tuky, zbytečně moc sýra i různé uzené, solené či nakládané maso. Pravidelná konzumace takových pokrmů vede podle vědců k obezitě i k srdečním onemocněním. Pizza přesto nemusí nutně znamenat zlo – pokud si ji dáte jen občas a připravíte si ji vlastnoručně: Těsto můžete zvolit celozrnné, maso nezpracované, méně tučné a v neposlední řadě lze přidat menší množství sýra a více zeleniny. (foto: Shutterstock)


Jedna nikdy nestačí

sušenky a koblihy | zdravější možnost: celozrnné pečivo  

Málokdo z nás si dokáže vzít z balení sušenek jen jednu a zbytek schovat na později. A podobnou zkoušku pevné vůle umějí strávníkovi připravit i koblihy či donuty. Jedna velká čokoládová sušenka přitom může mít až 220 kilokalorií a donut s polevou snadno pokoří hranici tří set. V praxi to znamená, že abyste vyběhali jedinou koblihu, musíte na trati strávit skoro hodinu. Střídmost se tak v případě obou zmíněných sladkostí opravdu vyplatí. (foto: Shutterstock)


Sladké hubnutí 

mléčná čokoláda | zdravější možnost: hořká čokoláda 

Velká část čokoládových produktů je tak přeslazená, že se jen těžko odkládají na později. Nakonec tedy snadno zmizí celá tabulka, což není zdravé pro zažívání ani pro figuru. Řešení spočívá ve střídmosti a lépe se jí dosahuje, pokud člověk zvolí vysokoprocentní hořkou čokoládu: Nejenže má totiž uvedená varianta pochoutky na lidské tělo prokazatelně pozitivní dopad a zlepšuje například fungování mozku, ale také vyvolává pocit sytosti, čímž dokonce pomáhá při hubnutí. (foto: Shutterstock)

Další články v sekci