Zara Rutherfordová dokončila let kolem světa: Je nejmladší ženou, jíž se to povedlo

Devatenáctiletá pilotka Zara Rutherfordová přistála po pěti měsících v Belgii, kde zakončila svůj samostatný let kolem světa. Rutherfordová létající v česko-slovenském ultralehkém letounu Shark se stala nejmladší ženou, které se takový kousek podařil.

21.01.2022 - Zuzana Rychlá a ČTKVčerejší přistání na letišti v belgickém Kortrijku-Wevelgemu přišlo o dva měsíce později, než mladá belgicko-britská pilotka Zara Rutherfordová plánovala. Její let se protáhl kvůli nepříznivému počasí. Na letišti ji přivítali příbuzní, novináři a fanoušci. Zabalená do britské a belgické vlajky řekla, že je moc šťastná, že se na cestu, během níž pokořila 51 000 kilometrů, vydala. „Nejtěžší bylo letět nad Sibiří – byla tam strašná zima, a pokud by se mi zastavil motor, záchrana by byla hodiny daleko. Nevím, jestli bych přežila,“ prohlásila teprve devatenáctiletá žena, která se nyní těší na to, jak bude ostatním vyprávět o svých zážitcích a povzbuzovat je, aby v životě podnikli něco bláznivého.

Oba rodiče Zary jsou piloti. K letu kolem světa odstartovala loni 18. srpna a postupně udělala přes 60 zastávek ve více než pěti desítkách zemí na pěti kontinentech. V Česku přistála v neděli 16. ledna na benešovském letišti. Původně měla namířeno do Prahy, plány ale musela změnit kvůli nepříznivému počasí.

TIP: Rekordní Koruna Himálaje: Nepálec Purja zdolal všech 14 osmitisícovek za půl roku

Dokončení přeletu je úspěchem i pro letoun Shark. Stal se prvním ultralightem vyráběným v Česku a na Slovensku, který obletěl svět. Délkou letu zaútočil i na výkon dosud jediného českého letounu, který se mohl pochlubit cestou kolem světa. V roce 2015 svět obletěl devatenáctimístný dvoumotorový letoun L 410, který za šest týdnu urazil 36 000 kilometrů s 21 mezipřistáními. Letoun Rutherfordové patří ve své kategorii k nejrychlejším na světě s rychlostí přesahující 300 km/h.

Dosud nejmladší ženou, která sama obletěla svět, byla Američanka Shaesta Waizová, které bylo v době její cesty (2017) 30 let. Nejmladším pilotem, který absolvoval sólo cestu kolem světa, se loni v červenci stal osmnáctiletý Brit Travis Ludlow.


Další články v sekci