Zara Rutherfordová dokončila let kolem světa: Je nejmladší ženou, jíž se to povedlo

21.01.2022 - Zuzana Rychlá a ČTK

Devatenáctiletá pilotka Zara Rutherfordová přistála po pěti měsících v Belgii, kde zakončila svůj samostatný let kolem světa. Rutherfordová létající v česko-slovenském ultralehkém letounu Shark se stala nejmladší ženou, které se takový kousek podařil.


Reklama

Včerejší přistání na letišti v belgickém Kortrijku-Wevelgemu přišlo o dva měsíce později, než mladá belgicko-britská pilotka Zara Rutherfordová plánovala. Její let se protáhl kvůli nepříznivému počasí. Na letišti ji přivítali příbuzní, novináři a fanoušci. Zabalená do britské a belgické vlajky řekla, že je moc šťastná, že se na cestu, během níž pokořila 51 000 kilometrů, vydala. „Nejtěžší bylo letět nad Sibiří – byla tam strašná zima, a pokud by se mi zastavil motor, záchrana by byla hodiny daleko. Nevím, jestli bych přežila,“ prohlásila teprve devatenáctiletá žena, která se nyní těší na to, jak bude ostatním vyprávět o svých zážitcích a povzbuzovat je, aby v životě podnikli něco bláznivého.

Oba rodiče Zary jsou piloti. K letu kolem světa odstartovala loni 18. srpna a postupně udělala přes 60 zastávek ve více než pěti desítkách zemí na pěti kontinentech. V Česku přistála v neděli 16. ledna na benešovském letišti. Původně měla namířeno do Prahy, plány ale musela změnit kvůli nepříznivému počasí.

TIP: Rekordní Koruna Himálaje: Nepálec Purja zdolal všech 14 osmitisícovek za půl roku

Dokončení přeletu je úspěchem i pro letoun Shark. Stal se prvním ultralightem vyráběným v Česku a na Slovensku, který obletěl svět. Délkou letu zaútočil i na výkon dosud jediného českého letounu, který se mohl pochlubit cestou kolem světa. V roce 2015 svět obletěl devatenáctimístný dvoumotorový letoun L 410, který za šest týdnu urazil 36 000 kilometrů s 21 mezipřistáními. Letoun Rutherfordové patří ve své kategorii k nejrychlejším na světě s rychlostí přesahující 300 km/h.

Dosud nejmladší ženou, která sama obletěla svět, byla Američanka Shaesta Waizová, které bylo v době její cesty (2017) 30 let. Nejmladším pilotem, který absolvoval sólo cestu kolem světa, se loni v červenci stal osmnáctiletý Brit Travis Ludlow.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907