Zavalití draci s gigantickými hlavami kralovali potravnímu řetězci triasu

24.11.2019 - Stanislav Mihulka

Garjainia madiba ze spodního triasu měla v poměru k tělu tak velkou hlavu, že předčila i nejděsivější dinosaury

<p>Garjainia madiba, drak ze spodního triasu</p>

Garjainia madiba, drak ze spodního triasu


Reklama

Miliony let před příchodem velkolepých dinosaurů vládli planetě predátoři, kteří připomínali malé tanky s obrovskou hlavou. Garjainia madiba měřila sice jen zhruba dva metry, ale její hlava byla v poměru k tělu tak velká, že tento dravec překonal i ty nejhrozivější dinosaury.

Garjainia a další podobní dravci náležejí ke skupině erythrosuchidů, plazů, kteří se objevili na počátku linie archosaurů, vedoucí k ještěrům, hadům, hateriím, pterosaurům, krokodýlům, a také dinosaurům a ptákům. Tito dravci s masivní hlavou žili na řadě míst planety ve spodním triasu, v době asi před 250 až 238 miliony let. Země se v té době ještě vzpamatovávala z nejdrsnějšího masového vymírání své historie, v němž na rozhraní permu a triasu zmizelo téměř vše živé. Dvoumetrová Garjainia byla tehdy jedním z nejděsivějších monster, s nímž se bylo možné setkat.

TIP: Předek krokodýlů Carnufex carolinensis byl postrachem triasu Severní Ameriky

Paleontologové jsou přesvědčeni, že gigantická hlava garjainie s masivními čelistmi, které jsou plné tesáků podobných noži na steaky, vznikla kvůli jejímu životnímu stylu. Garjainia byla podle všeho hyperkarnivor, neboli masožravec, který se živí výhradně masem. Její hlava byla navzdory své velikosti lehce stavěná, s řadou dutých kostí a nejspíš i dobře pohyblivá. Musela to být strašná zbraň, kterou garjainia suverénně ovládala mohutnými svaly.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907