Zázrak u sousedů: 20 let byl téměř slepý, po autonehodě se mu vrátil zrak

20.02.2020 - Zuzana Rychlá

Januszi Gorajovi, který byl údajně téměř slepý dvacet let, se zázračně vrátil zrak poté, co byl sražen autem


Reklama

Janusz Goraj ze západopolského Gorzow Wielkopolski byl 20 let téměř slepý – na levé oko neviděl vůbec a pravým rozeznával jen světla a stíny. Aby toho nebylo málo, před dvěma lety jej na přechodu pro chodce srazilo auto. Při nehodě narazil hlavou do kapoty auta a poté tvrdě dopadl na vozovku. Z nehody sice vyvázl živý, utrpěl ale zlomeninu kyčle, která si vyžádala operaci a několikatýdenní pobyt v nemocnici.

TIP: Nová léčba kmenovými buňkami vrátila zrak dvěma pacientům

Jednoho dne se ale stal zázrak – zrak Janusze se začal znatelně zlepšovat a po dvou týdnech viděl tak dobře, že byl dokonce schopen číst. Proč se tak stalo a co je příčinou zlepšeného stavu, nedokázali ošetřující lékaři vysvětlit. Podle mluvčí nemocnice Agnieszky Wisniewské je možné, že změnu způsobil koktejl léků, které během hospitalizace Janusz dostával. Přesnější odpověď by mohlo přinést podrobné vyšetření, které ovšem uzdravený Janusz Goraj odmítl.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Postavena z ropy 

Dubaj | rozloha: 35 km² | Spojené arabské emiráty
populace 1950: 21 000 obyvatel | populace 2020: 2 921 000 obyvatel

Historie Dubaje sahá do 18. století, kdy šlo o drobnou rybářskou osadu. Poloha na břehu Perského zálivu z ní však časem udělala vyhledávaný přístav a místo, kde se obchodovalo mimo jiné se zlatem. Ani v roce 1950 však Dubaj ještě zdaleka nepřipomínala dnešní metropoli – žilo tam pouhých 21 tisíc lidí. O 16 let později se nicméně v teritoriálních vodách města podařilo objevit ropu a vypukl boom: Jen mezi léty 1968 a 1975 se tamní populace rozrostla o 300 % a trend se nezastavoval. Na přelomu milénia tak již Dubajští osídlovali také uměle vytvořené ostrovy. 

Zajímavosti
Vesmír

Vykopávky na místě bývalého Ripley/Choate House v kampusu Dartmouth College.

Věda

Kramářské písně líčily krvavé mordy i příběhy o děsivých netvorech.

Historie

Tento poškozený de Havilland Sea Venom od Royal Navy právě přistál na palubě HMS Eagle.

Válka

Vzducholoď LZ-129 představovala mistrovské dílo německých konstruktérů. Kolos, poháněný čtyřmi dieslovými motory, dokázal letět rychlostí až 135 km/h.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907