Zázrak v Sierra Leone: Za nález obřího diamantu se pastorovi dostalo poděkování

17.03.2017 - Martin Reichman

Doslova zázračný úlovek se podařil křesťanskému pastorovi Emmanuelu Momohovi ze Sierra Leone. V regionu Kono našel jeden z největších surových diamantů jaký kdy byl objeven

Zázračný úlovek -<p>706karátový diamant nalezený tento týden v dole v Sierra Leone.</p>
Zázračný úlovek -

706karátový diamant nalezený tento týden v dole v Sierra Leone.


Reklama

První odhady hovoří o hmotnosti 706 karátů a ceně nejméně 1,5 miliardy korun. Pokud by se odhady potvrdily, znamenalo by to, že diamant nalezený pastorem Emmanuelem je 10. největší na světě. Zároveň jde zřejmě o druhý největší diamant objevený na území Sierra Leone. V roce 1972 se zde podařilo nalézt diamant o hmotnosti 969 karátů (přibližně 194 gramů). 

Zda a jak velký užitek bude mít ze svého zázračného nálezu sám pastor není úplně jasné. O svůj poklad se totiž Emmanuel Momoh podělil s úřady. Poctivému nálezci vyslovil poděkování sám prezident země Ernest Bai Koroma a prohlásil, že diamant bude prodán ve veřejné a transparentní aukci. Výtěžek má posloužit pro blaho lidu Sierra Leone. Prezident rovněž ocenil, že se pastor nepokusil svůj nález zatajit a vyvézt diamant ze země.

Sierra Leone: Země „krvavých diamantů“

Na konci 20. století objížděli Sierru Leone velkým obloukem i ti nejotrlejší cestovatelé. Novináři, kteří tam navzdory velkému nebezpečí zavítali, viděli kromě válečných hrůz také zdroj jejich financování. Neblaze proslulé město Koidu připomínalo měsíční krajinu plnou kráterů a děr, v nichž dělníci s primitivními nástroji dobývali ze země diamanty. Hlídali je ozbrojení rebelové a jakýkoliv nález okamžitě zabavovali. Hlad po drahých kamenech byl tak velký, že někteří lidé překopávali rovněž základy vlastních domů: v 70. a 80. letech 20. století totiž stavitelé používali štěrk z dávno opuštěného diamantového dolu a s rostoucí poptávkou se vyplatilo prověřit i „odpadní materiál“.

Reklama

  • Zdroj textu:

    BBC

  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Zajímavosti

Kynutý houskový knedlík, jedna z klasických českých příloh k masu a omáčkám.

Historie

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907