Zemětřesení z vesmíru: Exploze meteoroidu nad Michigenem spustila seismografy

19.01.2018 - Stanislav Mihulka

Meteor - Jasný meteor nad Oklahomou (2008)
Meteor - Jasný meteor nad Oklahomou (2008)

Reklama

Zcela nedávno prořízl noční oblohu nad Michiganem jasný meteor. Z vesmíru přiletěl balvan, který nad Spojenými státy narazil do husté vrstvy zemské atmosféry a skončil svou existenci v jasné explozi.

Exploze rozsvítila celou noční oblohu. Spolu s následným zvukem výbuchu některým pozorovatelům připomněla meteorologický jev. Místní odborníci na počasí National Weather Service v Detroitu ale informovali veřejnost, že velmi pravděpodobně nešlo o bouři či blesky ale meteor.

Zemětřesení nebo exploze balvanu z kosmu?

Jejich závěry záhy potvrdila i geologická služba USGS (United States Geological Survey). Podle nich exploze tohoto meteoroidu vyvolala silné rázové vlny, které dokonce ovlivnily pozemské seismografy. Exploze meteoroidu se pro ně stala zemětřesením 2. stupně.

TIP: Hádanka rozluštěna: Proč meteoroidy před dopadem na Zemi explodují?

Země se při tomto „zemětřesení“ nijak znatelně nepohnula, takže přísně vzato šlo o takzvané „pseudozemětřesení“. I tak nám ale tento meteoroid připomněl, že okolní vesmír není tak prázdný, jak se někdy zdá.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, NWS Detroit

  • Zdroj fotografií: Howard Edin / Oklahoma City Astronomy Club

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907