Zemětřesení z vesmíru: Exploze meteoroidu nad Michigenem spustila seismografy

19.01.2018 - Stanislav Mihulka

Meteor - Jasný meteor nad Oklahomou (2008)
Meteor - Jasný meteor nad Oklahomou (2008)

Reklama

Zcela nedávno prořízl noční oblohu nad Michiganem jasný meteor. Z vesmíru přiletěl balvan, který nad Spojenými státy narazil do husté vrstvy zemské atmosféry a skončil svou existenci v jasné explozi.

Exploze rozsvítila celou noční oblohu. Spolu s následným zvukem výbuchu některým pozorovatelům připomněla meteorologický jev. Místní odborníci na počasí National Weather Service v Detroitu ale informovali veřejnost, že velmi pravděpodobně nešlo o bouři či blesky ale meteor.

Zemětřesení nebo exploze balvanu z kosmu?

Jejich závěry záhy potvrdila i geologická služba USGS (United States Geological Survey). Podle nich exploze tohoto meteoroidu vyvolala silné rázové vlny, které dokonce ovlivnily pozemské seismografy. Exploze meteoroidu se pro ně stala zemětřesením 2. stupně.

TIP: Hádanka rozluštěna: Proč meteoroidy před dopadem na Zemi explodují?

Země se při tomto „zemětřesení“ nijak znatelně nepohnula, takže přísně vzato šlo o takzvané „pseudozemětřesení“. I tak nám ale tento meteoroid připomněl, že okolní vesmír není tak prázdný, jak se někdy zdá.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, NWS Detroit

  • Zdroj fotografií: Howard Edin / Oklahoma City Astronomy Club

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stegouros elengassen se svým nebezpečným ocasem.

Věda

Detailní a širokoúhlý pohled na galaxii NGC 7727 ukrývající nejbližší pár superhmotných černých děr. Snímek vlevo byl pořízen přístrojem MUSE a dalekohledem ESO/VLT, snímek vpravo získal dalekohled VST (VLT Survey Telescope).

Vesmír

V kolébce černého zlata

kde: Etiopie, Afrika

Za domov kávy se obecně považuje Etiopie: Příprava nápoje se tam dodnes pojí s rituály a zcela spočívá na bedrech žen. „Baristky“ nejprve pálí kadidlo a poté v pánvi nad otevřeným ohněm praží kávová zrna, načež je rozdrtí v hmoždíři. Výsledek se smíchá s vodou v jebeně, hliněné nádobě s úzkým kulatým krkem, a přivede se k varu. Nakonec se káva přelije přes filtr, podomácku vyrobený z hadříku či třeba koňských žíní, a dochutí se cukrem – ale někdy také máslem či solí.

Zajímavosti

Sepie faraonova (Sepia pharaonis) dorůstá délky kolem 40 cm a hmotnosti 5 kg. Dokáže měnit barvy od jasně bílé až po tmavě hnědou.

Příroda

Christopher Cradock a Leberecht Maass (vpravo)

Válka

Jako výborné řešení zalesnění holin a ředin se jevila výsadba rychle rostoucích dřevin typu borovice či smrku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907