Ohrožení Turky, vojenská služba ve jménu strýce Karla V., účast ve šmalkaldské válce. To vše byly důležité momenty, které formovaly osobnost a politický akcent rakouského arcivévody Ferdinanda II. Tyrolského. Přestože byla velká část jeho života spojena s českými zeměmi, 24. ledna 1595 spočinul v rodných Rakousích.
Pomoc otci Ferdinandovi I. v potlačení vzdoru českých stavů mu otevřela cestu k politické kariéře. Za svou loajalitu získal titul místodržitele, jehož úkolem bylo dohlížet na situaci v odbojných Čechách. V hledáčku jeho zájmu se ocitli v první řadě nekatolíci. Na arcivévodův protireformační postup doplatil především český bratr Jan Augusta. Poté, co byl mučen, strávil dlouhá léta ve vězení na hradě Křivoklátě a následně v Praze.
TIP: Miláček dam: Ferdinandu Tyrolskému svítila celý život šťastná hvězda
Ani Ferdinand ale nebyl pouze poslušným habsburským synkem. Tichý vzdor se projevil hned roku 1557, kdy se tajně oženil s bankéřskou dcerou Filipínou Welserovou. Láska k ní byla natolik silná, že Ferdinand dokonce odmítl polskou korunu. Aby totiž mohl usednout na královský trůn, musel by nechat manželství zrušit. A tak se raději spokojil s vládou v Předním Rakousku a Tyrolsku, kde také došel konce svých dní.
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)