Zemřel Ferdinand II. Tyrolský, český místodržitel a odpůrce nekatolíků

- Redakce 100+1 historie

<p>Ferdinand II., zvaný Tyrolský (1529–1595) byl rakouský arcivévoda, místodržitel v českých zemích a tyrolský hrabě z rodu Habsburků.</p>

Ferdinand II., zvaný Tyrolský (1529–1595) byl rakouský arcivévoda, místodržitel v českých zemích a tyrolský hrabě z rodu Habsburků.

24 . 1 . 1595

Reklama

Ohrožení Turky, vojenská služba ve jménu strýce Karla V., účast ve šmalkaldské válce. To vše byly důležité momenty, které formovaly osobnost a politický akcent rakouského arcivévody Ferdinanda II. Tyrolského. Přestože byla velká část jeho života spojena s českými zeměmi, 24. ledna 1595 spočinul v rodných Rakousích.

Pomoc otci Ferdinandovi I. v potlačení vzdoru českých stavů mu otevřela cestu k politické kariéře. Za svou loajalitu získal titul místodržitele, jehož úkolem bylo dohlížet na situaci v odbojných Čechách. V hledáčku jeho zájmu se ocitli v první řadě nekatolíci. Na arcivévodův protireformační postup doplatil především český bratr Jan Augusta. Poté, co byl mučen, strávil dlouhá léta ve vězení na hradě Křivoklátě a následně v Praze.

TIP: Miláček dam: Ferdinandu Tyrolskému svítila celý život šťastná hvězda

Ani Ferdinand ale nebyl pouze poslušným habsburským synkem. Tichý vzdor se projevil hned roku 1557, kdy se tajně oženil s bankéřskou dcerou Filipínou Welserovou. Láska k ní byla natolik silná, že Ferdinand dokonce odmítl polskou korunu. Aby totiž mohl usednout na královský trůn, musel by nechat manželství zrušit. A tak se raději spokojil s vládou v Předním Rakousku a Tyrolsku, kde také došel konce svých dní.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Černé díry se ukrývaly přímo před očima vědců. Nový výzkum našel způsob, jak je odhalit.

Vesmír

Lidské pozůstatky obětí erupce v domě „Casa del Fabbro“, včetně muže, jehož DNA vědci přečetli.

Věda

Stejně jako ostatní krokodýli, i gaviálové mají speciální smyslové orgány. Jedná se o drobné jamky v šupinách, které pokrývají tělo. Tyto jamky jsou schopny zachytit vibrace nebo změny tlaku vody, což napomáhá při hledání kořisti.

Příroda

Britské tanky postupují vpřed. Velitel stroje často šel před strojem a naváděl řidiče, aby se vyhnul překážkám.

Válka

Jihoamerické pralesy by mohly ukrývat až na čtyři tisíce doposud neznámých rostlinných druhů.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907