Reklama


Zemřel František Antonín Gerstner, stavbyvedoucí českobudějovické koněspřežky

Koněspřežná dráha -<p>Koněspřežná dráha</p>
Koněspřežná dráha -

Koněspřežná dráha

12 . 4 . 1840

Reklama

Jaký otec, takový syn! Přestože František Antonín Gerstner zemřel teprve jako pětačtyřicátník 12. dubna 1840, do českých dějin se nesmazatelně zapsal jako stavitel slavné koněspřežné dráhy, která spojovala České Budějovice a Linec.

S návrhem vytvořit dopravní tepnu mezi rakouským a českým městem přišel sice Gerstnerův otec František Josef, realizace projektu se ale ujal jeho syn. Privilegium, které pokrývalo stavbu a užívání „železné silnice“, obdržel Gerstner v roce 1824 a o rok později byla zahájena stavba. Výstavba rychle pokračovala a již roku 1828 byla trasa otevřena. V důsledku průmyslové revoluce a nastupujících parních lokomotiv ale koněspřežka dlouho nevydržela. Osobní přeprava byla ukončena v roce 1872 a již zakrátko ji nahradil lokomotivní provoz.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lovci mamutů se vyhýbali studeným jeskyním – naopak si stavěli teplé domy, kde mohli chodit polonazí.

Zajímavosti

Jed vylučovaný ropuchou coloradskou, která dorůstá až do délky 19 centimetrů a živí se mimo jiné i malými hlodavci, způsobuje intenzivní psychedelické stavy.

Věda

Škola má být zábava

A pokud není, zábavná by měla být alespoň cesta do ní. Není pochyb, že mladí studenti z nejmenovaného místa v Súdánu si vzrušení na rozbitých silnicích užijí až až. Jedna z nejchudších zemí subsaharské Afriky přesto úspěšně bojuje s negramotností: za posledních deset let se podařilo do škol dostat o třetinu více dětí. Nyní dostane základní vzdělání alespoň 80 % z nich.

Revue

Ultrafialové ultra hluboké pole z roku 2014

Vesmír

Královský pár často navštěvoval místa poškozená bombardováním, tentokrát si však vzali Němci na mušku jejich palác.

Válka

Římský palác Farnese na dobové rytině. Takhle mohl vypadat, když si ho chodil prohlížet Ferdinand August na své druhé kavalírské cestě.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907