Reklama


Zemřel Paul Verlaine, básník prokletý vášní a absinthem

8 . 1 . 1896

Reklama

Hluboké emoce a vjemy dokázal mistrně převést na papír, což ho katapultovalo mezi největší francouzské básníky 19. století. Kvůli vášnivému vzplanutí k mladičkému Arthuru Rimbaudovi neváhal opustit svoji rodinu a začít žít bohémským životem. Přesto když Paul Verlaine 8. ledna 1896 umíral, byl zcela sám.

Láska k absinthu ho provázela po celý život a stála za psychickými výpady, kdy v mládí napadl dokonce vlastní matku. Stejně bouřlivý byl i jeho vztah s o deset let mladším Rimbaudem, který byl provázen řadou rozchodů a návratů. Vše vykrystalizovalo hádkou, kdy Verlaine svého přítele postřelil, což mu vyneslo několikaleté vězení. Přestože po návratu na svobodu na psaní básní nezanevřel, lidé procházející přes bulvár Saint-Michel či La Procope mohli vidět kdysi obdivovaného poétu, jak sedí v kavárně a dopřává si sklenku za sklenkou. Jeho oblíbená „zelená víla“ se ale neukázala být nejlepším služebníkem. Nemocný Verlaine trpící cirhózou jater zemřel roku 1896. Poslední chvíle života mu, jak jinak, zpříjemňoval absinth.

 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z lovce kořistí

mumifikovaný pes
kde: USA | muzeum: Southern Forest World

Psal se zhruba rok 1960, když se jistý pes při lovu vrhl za kořistí do díry v kořenech kaštanu. Nora, kterou objevil, navazovala na dutinu uvnitř kmene, a tak se chlupáč jal šplhat. Jenže po osmi a půl metrech se prostor zúžil a z lovce se stala kořist. Uvězněné zvíře se nedokázalo zachránit a nakonec uhynulo žízní. Třísloviny, jež dřevo kaštanu vylučuje, se postaraly o konzervaci mršiny, takže když nebohého psa v roce 1980 našli pracovníci dřevařské společnosti Kraft Corporation, připomínal mumii. Objev pak věnovali muzeu Southern Forest World v americké Georgii a jeho zaměstnanci začali zvířeti přezdívat „stuckie“ – od slova „stuck“, tedy „uvíznout“.

Zajímavosti

Z Rudolfa vyrostl inteligentní a vzdělaný mladý muž

Historie
Reklama

Hydronaut bude přesně simulovat podmínky v kosmu – ani na jeho palubě nesmí dojít k žádné chybě.

Zajímavosti

Emma Haruka Iwao

Věda

Start nosné rakety Delta 4 se satelitem WGS-10 

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907