Zemřela Jitka, unesená manželka knížete Břetislava

- Redakce 100+1 historie

<p>Břetislav I. unáší Jitku z rodinného kláštera Babenberků ve Schweinfurtu (vyobrazení z latinského překladu Dalimilovy kroniky)</p>

Břetislav I. unáší Jitku z rodinného kláštera Babenberků ve Schweinfurtu (vyobrazení z latinského překladu Dalimilovy kroniky)

2 . 8 . 1058

Reklama

Krásná Jitka ze Svinibrodu se dostala na český knížecí stolec vskutku kuriózním způsobem. Přemyslovec Břetislav si pro svou nevěstu dojel do rodinného kláštera, odkud ji prostě unesl. A tak Jitka zemřela 2. srpna 1058 už jako česká kněžna.

TIP: Přemyslovské únosy: Kdo si musel svou lásku doslova ukrást?

Přestože historikové předpokládají, že byla celá akce připravená a věděli o ní Jitčin otec stejně jako ona sama, romantický příběh prostupuje českými dějinami se stejnou intenzitou. Břetislav, kterému historie přiřkla přezdívku „český Achilles“, byl tak trochu nemanželského původu a sňatek s urozenou Jitkou běžnou cestou nepřipadal v úvahu. O co větší komplikace byly na začátku, o to úspěšnější bylo manželství. Jitka porodila Břetislavovi pět synů! A právě nejstarší Spytihněv byl tím, kdo matku vyhnal ze země a ta byla nucena dožít v Uhrách.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Wikipedie

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907