Žhavý rekord: V Kuvajtu naměřili 54 °C v nejteplejším dnu východní polokoule

V Kuvajtu bylo pořádné horko. A Světová meteorologická organizace musela přepsat historické tabulky

26.07.2016 - Stanislav MihulkaMinulý týden naměřili v Kuvajtu závratných 54 °C. Jde o historicky nejvyšší teplotu vzduchu, naměřenou na východní polokouli, a také druhou nejvyšší naměřenou teplotu vůbec. V nedaleké irácké Basře přitom teploměr vystoupal na téměř stejně spalujících 53,9°C, což tam vedlo k uzavření všech úřadů a k dalším opatřením.

Podle Světové meteorologické organizace WMO je držitelem rekordu s nejvyšší naměřenou teplotou vzduchu na planetě Zemi místo zvané Furnace Creek v kalifornském Údolí smrti. V roce 1913 tam naměřili neuvěřitelných 56,7°C.

TIP: Vývoj globálního klimatu: Přijde po období El Niño jeho protějšek La Niña?

Tento údaj ale stále čelí pochybnostem některých meteorologů, kterým se ostatně vzhledem k datu pořízení není co divit. Ostatně, rekord z Údolí smrti se dostal na první příčku historických tabulek teprve v roce 2012. Do té doby kraloval údaj 58°C, který naměřili v roce 1922 v libyjské El Azizii. Před čtyřmi lety ho ale Světová meteorologická organizace zrušila kvůli značným pochybnostem o okolnostech tehdejšího měření. Není tedy vyloučeno, že se za nějaký čas kuvajtské měření posune na první místo.


Další články v sekci