Žhavý rekord: V Kuvajtu naměřili 54 °C v nejteplejším dnu východní polokoule

26.07.2016 - Stanislav Mihulka

V Kuvajtu bylo pořádné horko. A Světová meteorologická organizace musela přepsat historické tabulky


Reklama

Minulý týden naměřili v Kuvajtu závratných 54 stupňů Celsia. Jde o historicky nejvyšší teplotu vzduchu, naměřenou na východní polokouli, a také druhou nejvyšší naměřenou teplotu vůbec. V nedaleké irácké Basře přitom teploměr vystoupal na téměř stejně spalujících 53,9°C, což tam vedlo k uzavření všech úřadů a k dalším opatřením.

Podle Světové meteorologické organizace WMO je držitelem rekordu s nejvyšší naměřenou teplotou vzduchu na planetě Zemi místo zvané Furnace Creek v kalifornském Údolí smrti. V roce 1913 tam naměřili neuvěřitelných 56,7°C.

TIP: Vývoj globálního klimatu: Přijde po období El Niño jeho protějšek La Niña?

Tento údaj ale stále čelí pochybnostem některých meteorologů, kterým se ostatně vzhledem k datu pořízení není co divit. Ostatně, rekord z Údolí smrti se dostal na první příčku historických tabulek teprve v roce 2012. Do té doby kraloval údaj 58°C, který naměřili v roce 1922 v libyjské El Azizii. Před čtyřmi lety ho ale Světová meteorologická organizace zrušila kvůli značným pochybnostem o okolnostech tehdejšího měření. Není tedy vyloučeno, že se za nějaký čas kuvajtské měření posune na první místo.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Kuwaitsoccer / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907