Žhavý rekord: V Kuvajtu naměřili 54 °C v nejteplejším dnu východní polokoule

26.07.2016 - Stanislav Mihulka

V Kuvajtu bylo pořádné horko. A Světová meteorologická organizace musela přepsat historické tabulky


Reklama

Minulý týden naměřili v Kuvajtu závratných 54 stupňů Celsia. Jde o historicky nejvyšší teplotu vzduchu, naměřenou na východní polokouli, a také druhou nejvyšší naměřenou teplotu vůbec. V nedaleké irácké Basře přitom teploměr vystoupal na téměř stejně spalujících 53,9°C, což tam vedlo k uzavření všech úřadů a k dalším opatřením.

Podle Světové meteorologické organizace WMO je držitelem rekordu s nejvyšší naměřenou teplotou vzduchu na planetě Zemi místo zvané Furnace Creek v kalifornském Údolí smrti. V roce 1913 tam naměřili neuvěřitelných 56,7°C.

TIP: Vývoj globálního klimatu: Přijde po období El Niño jeho protějšek La Niña?

Tento údaj ale stále čelí pochybnostem některých meteorologů, kterým se ostatně vzhledem k datu pořízení není co divit. Ostatně, rekord z Údolí smrti se dostal na první příčku historických tabulek teprve v roce 2012. Do té doby kraloval údaj 58°C, který naměřili v roce 1922 v libyjské El Azizii. Před čtyřmi lety ho ale Světová meteorologická organizace zrušila kvůli značným pochybnostem o okolnostech tehdejšího měření. Není tedy vyloučeno, že se za nějaký čas kuvajtské měření posune na první místo.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Kuwaitsoccer / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Používání nástrojů se stalo jedním z hnacích motorů rozvoje mozku. Rod Homo se naučil kontrolovat oheň možná už před 1,5 milionu let.

Zajímavosti
Vesmír

Marilyn Monroe s generálním prokurátorem USA Robertem F. Kennedym a prezidentem Johnem F. Kennedym na oslavě narozenin.

Historie
Zajímavosti

Anhinga africká (Anhinga rufa) žije v subsaharské Africe. Přezdívá se jí „hadí pták“, což neodráží potravní specializaci, ale dojem, který budí při lovu. Loví totiž tak, že má tělo zcela ponořené pod vodou a nad vodní hladinu ční pouze hlava a krk. Dlouhý krk, navíc zrcadlený ve vodní hladině, budí dojem hada. Anhingy mají na jídelníčku i vodní hady, ale jejich potravu tvoří převážně ryby, obojživelníci, vodní hmyz, korýši a měkkýši. 

Příroda

Mnozí připisují mizení letadel a lodí v bermudském trojúhelníku nadpřirozenu či mimozemšťanům.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907