Žijte svůj život po svém, radí parodické náboženství z Japonska

22.11.2021 - Martin Reichman

Japonsko je považováno za zemi workoholiků. Není proto žádným překvapením, že právě v Japonsku vzniklo náboženské hnutí, umožňující odmítnout práci přes čas

<p>Většina nařízení náboženského hnutí MtoP od svých členů očekává, že budou dělat jen to, co oni sami dělat chtějí a budou si žít svůj život po svém.</p>

Většina nařízení náboženského hnutí MtoP od svých členů očekává, že budou dělat jen to, co oni sami dělat chtějí a budou si žít svůj život po svém.


Reklama

Česko bývá označováno za jednu z nejateističtějších zemí na světě. Podle nejrůznějších průzkumů a statistik se za ateisty považuje okolo 75 % Čechů. Ještě lépe, či chcete-li hůře, je na tom s ateismem Japonsko, kde víru v Boha a bohy odmítá až 87 % obyvatel, a právě země vycházejícího slunce je domovem náboženského směru MtoP.

MtoP je zkratkou „Motohiro to People“ odkazující na zakladatele tohoto náboženského hnutí Motohiro Hisana – mladého Japonce, který zároveň vystupuje jako předák a duchovní hnutí. Členem hnutí se může stát kdokoli – jedinou podmínkou pro vstup je sledování příspěvků MtoP na Twitteru. Od členů nejsou vyžadovány žádné rituály, a přestože má hnutí vlastní „písmo svaté“, své ovečky nesvazuje žádnými rigidními pravidly. Většina nařízení od svých členů očekává, že budou dělat jen to, co oni sami dělat chtějí a budou si žít svůj život po svém.

Řekni šéfům „Ne!"

Na první pohled parodické či satirické náboženské hnutí, připomínající například pastafariány velebící „Létající špagetové monstrum“, má ale i svůj ryze praktický význam. Členství v hnutí totiž podle Motohiro Hisana umožňuje Japoncům odmítnout práci přes čas nebo odmítnout nevyžádané pozvání na firemní večírek. Japonské zákony umožňují odmítnout práci přes čas z náboženských důvodů, což je v zemi, kde je práce přes čas považována za slušnost a standardní příspěvek firemní kultuře, bezesporu praktické.

TIP: Přepracovaní Jihokorejci volí vězeňskou celu před stresem moderního světa

Přestože je označení Japonska jako země workoholiků nejspíš nespravedlivé a týká se jen některých oblastí a jen části firem, problémy v této oblasti v zemi nepochybně existují. Dokládá to ostatně i skutečnost, že japonština má speciální výraz „karóši“, volně přeložitelný jako „smrt z přepracování“. Typicky jde o smrt způsobenou infarktem či mozkovou mrtvicí kvůli nadměrnému stresu. Příliš dlouhá pracovní doba, které se mnoho Japonců podrobuje dobrovolně, nezřídka vede také k depresím, úzkosti i sebevraždám. Možnost odmítnutí práce přes čas z náboženských důvodů tak patrně ocení nejeden na smrt vyčerpaný zaměstnanec.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907