Život na oltáři vědy: 5 nešťastných vynálezců a jejich zhoubných objevů

15.04.2016 - Vilém Koubek

Vynálezce tvrdý chleba má. Celý život bojuje s neúspěchem, přestože se snaží posunout lidstvo kupředu, a jeho okolí se na něj často dívá skrz prsty. A když pak vyrobí něco „pořádného“, existuje poměrně velká šance, že ho jeho vynález zabije – stejně jako pětici následujících nešťastníků

<h3>Smrtonosná hloubka</h3><p><strong>Vynálezce:</strong> Horace L. Hunley (1823–1863)</p><p>Horace Hunley proslul jako vědec, jenž se za americké občanské války pokoušel vybavit Konfederaci první funkční ponorkou. Prototyp Pioneer, který stavěl spolu s Jamesem McClintockem a Baxterem Watsonem, však museli potopit, aby neskončil v rukou nepřítele. Jejich následující stroj šel rovněž ke dnu, i když tentokrát samovolně – a při neštěstí zemřeli čtyři lidé.</p><p>Další ponorku už Hunley konstruoval sám, a dokonce se jako člen posádky zúčastnil jejího testování. <strong>Zařízení nicméně opět selhalo a vynálezce se utopil spolu s dalšími sedmi pasažéry</strong>.</p>

Smrtonosná hloubka

Vynálezce: Horace L. Hunley (1823–1863)

Horace Hunley proslul jako vědec, jenž se za americké občanské války pokoušel vybavit Konfederaci první funkční ponorkou. Prototyp Pioneer, který stavěl spolu s Jamesem McClintockem a Baxterem Watsonem, však museli potopit, aby neskončil v rukou nepřítele. Jejich následující stroj šel rovněž ke dnu, i když tentokrát samovolně – a při neštěstí zemřeli čtyři lidé.

Další ponorku už Hunley konstruoval sám, a dokonce se jako člen posádky zúčastnil jejího testování. Zařízení nicméně opět selhalo a vynálezce se utopil spolu s dalšími sedmi pasažéry.

<h3>Oběť dětské obrny</h3><p><strong>Vynálezce:</strong> Thomas Midgley (1889–1944)</p><p>Coby člen týmu chemiků v čele s Charlesem Ketteringem přispěl Thomas Midgley k objevu tetraethylolova, které našlo uplatnění jako antidetonační přísada do motorového benzinu. Jeho poslední vynález však spatřil světlo světa až poté, co vědec v 51 letech těžce onemocněl dětskou obrnou.</p><p>Midgley ovšem neklesal na duchu, a <strong>aby si usnadnil vstávání z postele, sestrojil komplikovaný systém lan a kladek. Bohužel se do něj později nešťastnou náhodou zamotal a uškrtil se</strong>. </p>

Oběť dětské obrny

Vynálezce: Thomas Midgley (1889–1944)

Coby člen týmu chemiků v čele s Charlesem Ketteringem přispěl Thomas Midgley k objevu tetraethylolova, které našlo uplatnění jako antidetonační přísada do motorového benzinu. Jeho poslední vynález však spatřil světlo světa až poté, co vědec v 51 letech těžce onemocněl dětskou obrnou.

Midgley ovšem neklesal na duchu, a aby si usnadnil vstávání z postele, sestrojil komplikovaný systém lan a kladek. Bohužel se do něj později nešťastnou náhodou zamotal a uškrtil se

<h3>Létající krejčí z Francie</h3><p><strong>Vynálezce:</strong> Franz Reichelt (1879–1912)</p><p>Pařížský krejčí Franz Reichelt byl odjakživa posedlý touhou sestrojit oblek, který by mohl zachránit letce při nuceném opuštění stroje. Coby průkopník parašutismu navrhl a ušil řadu „tělových“ padáků, jež pak testoval s figurínami.</p><p>Domníval se však, že jeho pokusům schází výška, a <strong>proto se rozhodl sám seskočit z Eiffelovy věže. Padák ovšem selhal a vynálezce se před zraky veřejnosti a novinářů zabil.</strong></p>

Létající krejčí z Francie

Vynálezce: Franz Reichelt (1879–1912)

Pařížský krejčí Franz Reichelt byl odjakživa posedlý touhou sestrojit oblek, který by mohl zachránit letce při nuceném opuštění stroje. Coby průkopník parašutismu navrhl a ušil řadu „tělových“ padáků, jež pak testoval s figurínami.

Domníval se však, že jeho pokusům schází výška, a proto se rozhodl sám seskočit z Eiffelovy věže. Padák ovšem selhal a vynálezce se před zraky veřejnosti a novinářů zabil.

<h3>Vražedná rychlost</h3><p><strong>Vynálezce:</strong> Valerian Abakovskij (1895–1921)</p><p>Osudný projekt lotyšského vynálezce Valeriana Abakovského se jmenoval Aerovagon: Vysokorychlostní železniční vozidlo osazené letadlovým motorem mělo sloužit k bleskové přepravě komunistických činitelů.</p><p>Vrtulový vagon dosahoval rychlosti až 140 km/h, a dokonce bez problémů zvládl zkušební jízdu z Moskvy do Tuly. <strong>Na zpáteční cestě však ve vysoké rychlosti vykolejil a zřítil se ze svahu poblíž města Serpuchov. Při nehodě zemřel nejen Abakovskij, ale i dalších pět pasažérů.</strong></p>

Vražedná rychlost

Vynálezce: Valerian Abakovskij (1895–1921)

Osudný projekt lotyšského vynálezce Valeriana Abakovského se jmenoval Aerovagon: Vysokorychlostní železniční vozidlo osazené letadlovým motorem mělo sloužit k bleskové přepravě komunistických činitelů.

Vrtulový vagon dosahoval rychlosti až 140 km/h, a dokonce bez problémů zvládl zkušební jízdu z Moskvy do Tuly. Na zpáteční cestě však ve vysoké rychlosti vykolejil a zřítil se ze svahu poblíž města Serpuchov. Při nehodě zemřel nejen Abakovskij, ale i dalších pět pasažérů.

<h3>Emigrantův život v sudu</h3><p><strong>Vynálezce:</strong> Karel Souček (1947–1985)</p><p>Po roce 1968 emigroval Karel Souček z Československa, načež si ve světě vytvořil jméno jako kaskadér, který sjel Niagarské vodopády zavřený ve vlastnoručně navrženém a postaveném „sudu“. Na oslavu svého úspěchu chtěl potom v Americe otevřít muzeum, jež by dokumentovalo jeho nebezpečný kousek.</p><p>Peníze na realizaci tohoto snu hodlal vydělat tím, <strong>že ve svém sudu spadne z 55metrové budovy houstonského astrodómu do vodní nádrže. Barel se však ve vzduchu roztočil a místo do vody dopadl na okraj bazénu. Souček utrpěl těžká zranění, jimž posléze podlehl.</strong></p>

Emigrantův život v sudu

Vynálezce: Karel Souček (1947–1985)

Po roce 1968 emigroval Karel Souček z Československa, načež si ve světě vytvořil jméno jako kaskadér, který sjel Niagarské vodopády zavřený ve vlastnoručně navrženém a postaveném „sudu“. Na oslavu svého úspěchu chtěl potom v Americe otevřít muzeum, jež by dokumentovalo jeho nebezpečný kousek.

Peníze na realizaci tohoto snu hodlal vydělat tím, že ve svém sudu spadne z 55metrové budovy houstonského astrodómu do vodní nádrže. Barel se však ve vzduchu roztočil a místo do vody dopadl na okraj bazénu. Souček utrpěl těžká zranění, jimž posléze podlehl.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Profimedia, WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907