Život s větrem v zádech: Jak vypadá moderní obsluha historických lodí

25.10.2022 - Vilém Koubek

Dokonce i přesné repliky historických lodí dnes ukrývají moderní navigační systémy a technologie. Přesto posádky musejí zvládat řadu náročných, a často také nebezpečných úkonů – stejně jako námořníci před stovkami let

<h3>Do nebe za plachtami</h3><p><strong>ARM Cuauhtémoc | Mexiko</strong></p><p>Mezi nejtěžší zkoušky kadetů na cvičných lodích patří šplhání na stěžně, kde musejí stahovat či rozvíjet plachty. Na mexickém plavidle <strong>Cuauhtémoc</strong> to znamená vystoupat do výšky přes třicet metrů a poté se samozřejmě, i navzdory případné závrati, zase vrátit dolů. Kvůli propagační fotografii však budoucí příslušníci mexického námořnictva zaťali zuby… <em>(foto: Wikimedia Commons, Miguel Mendez, CC BY 2.0)</em></p>

Do nebe za plachtami

ARM Cuauhtémoc | Mexiko

Mezi nejtěžší zkoušky kadetů na cvičných lodích patří šplhání na stěžně, kde musejí stahovat či rozvíjet plachty. Na mexickém plavidle Cuauhtémoc to znamená vystoupat do výšky přes třicet metrů a poté se samozřejmě, i navzdory případné závrati, zase vrátit dolů. Kvůli propagační fotografii však budoucí příslušníci mexického námořnictva zaťali zuby… (foto: Wikimedia Commons, Miguel Mendez, CC BY 2.0)

<h3>S papouškem na rameni</h3><p><strong>Grosse Ile | Kajmanské ostrovy</strong></p><p>Kajmanské ostrovy platily v 17. a 18. století za ideální útočiště pirátů: Nabízely dostatečné zdroje vody i jídla a zároveň jsou relativně odloučené, takže skýtaly potřebné soukromí. Nikoliv náhodou se tedy právě tam koná slavný <strong>festival Pirates Week s účastí dobových lodí, jimž velí nadšenci v kostýmech inspirovaných hollywoodskou romantikou</strong>. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

S papouškem na rameni

Grosse Ile | Kajmanské ostrovy

Kajmanské ostrovy platily v 17. a 18. století za ideální útočiště pirátů: Nabízely dostatečné zdroje vody i jídla a zároveň jsou relativně odloučené, takže skýtaly potřebné soukromí. Nikoliv náhodou se tedy právě tam koná slavný festival Pirates Week s účastí dobových lodí, jimž velí nadšenci v kostýmech inspirovaných hollywoodskou romantikou. (foto: Shutterstock)

<h3>Za jeden provaz</h3><p><strong>USCGC Eagle | Spojené státy</strong></p><p>Ještě pod jménem <strong>Horst Wessel</strong> patřila plachetnice <strong>USCGC Eagle</strong> do německé flotily, po druhé světové válce se však stala tréninkovým plavidlem americké pobřežní stráže. Každý rok proto na její palubě vypluje se stálou posádkou na <strong>150 kadetů, aby si vyzkoušeli vše od kormidlování až po zvládání krizových situací a opravy závad</strong>. Cvičný pobyt na moři obvykle trvá týden až dva měsíce. <em>(foto: Profimedia)</em></p>

Za jeden provaz

USCGC Eagle | Spojené státy

Ještě pod jménem Horst Wessel patřila plachetnice USCGC Eagle do německé flotily, po druhé světové válce se však stala tréninkovým plavidlem americké pobřežní stráže. Každý rok proto na její palubě vypluje se stálou posádkou na 150 kadetů, aby si vyzkoušeli vše od kormidlování až po zvládání krizových situací a opravy závad. Cvičný pobyt na moři obvykle trvá týden až dva měsíce. (foto: Profimedia)

<h3>Severská stálice</h3><p><strong>faering | Norsko</strong></p><p>Tažné koně někdejších plaveb ve Skandinávii představovaly lodě typu <strong>faering</strong>, jež se uplatňovaly jak v obchodě, tak při rybaření a každodenní dopravě mezi ostrovy. Podle potřeby bývaly osazeny nízkým stěžněm s jednou plachtou, obvykle čtvercovou. Hlavní pohon však zajišťovala čtveřice vesel, podle níž také plavidlo dostalo název: Výraz <em>„faering“</em> pochází z norského <em>„feræringr“</em>, tedy <em>„čtyřveslice“</em>. <em>(foto: Profimedia)</em></p>

Severská stálice

faering | Norsko

Tažné koně někdejších plaveb ve Skandinávii představovaly lodě typu faering, jež se uplatňovaly jak v obchodě, tak při rybaření a každodenní dopravě mezi ostrovy. Podle potřeby bývaly osazeny nízkým stěžněm s jednou plachtou, obvykle čtvercovou. Hlavní pohon však zajišťovala čtveřice vesel, podle níž také plavidlo dostalo název: Výraz „faering“ pochází z norského „feræringr“, tedy „čtyřveslice“. (foto: Profimedia)

<h3>Škola na vodě</h3><p><strong>La Grace | Česko</strong></p><p>Repliku historické lodi <strong>La Grace</strong> z druhé poloviny 18. století postavili a pravidelně ji udržují členové stejnojmenného českého klubu. <strong>Jedná se o výukové plavidlo, na němž se mohou zájemci o řemeslo učit od stálé posádky</strong>. Ačkoliv jde o dobově přesnou kopii, ukrývá veškeré moderní technologie, díky nimž se pasažéři na otevřeném moři nemusejí bát o své bezpečí. <em>(foto: Wikimedia Commons, Luděk Kocourek, CC BY 3.0)</em></p>

Škola na vodě

La Grace | Česko

Repliku historické lodi La Grace z druhé poloviny 18. století postavili a pravidelně ji udržují členové stejnojmenného českého klubu. Jedná se o výukové plavidlo, na němž se mohou zájemci o řemeslo učit od stálé posádky. Ačkoliv jde o dobově přesnou kopii, ukrývá veškeré moderní technologie, díky nimž se pasažéři na otevřeném moři nemusejí bát o své bezpečí. (foto: Wikimedia Commons, Luděk Kocourek, CC BY 3.0)

ReklamaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historikové zmiňují, že od první velké morové nákazy až do poloviny 18. století se Poveglia stala poslední zastávkou na cestě nejméně 160 tisíc lidí. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kometa v souhvězdí Velké medvědice. (ilustrační foto: NASA.APOD, Alessandro FalesiediCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

Historie

Německá bitevní loď Bismarck během zkoušek. (foto: Wikimedia Commons, BundesarchivCC-BY-SA 3.0)

Válka

Krátce před maturitou absolvoval Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště, výcvik v kosmickém středisku NASA. (foto: archiv Jakuba Zemka)

Revue

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a u prstů na rukou. (foto: Profimedia)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907