Zlatá éra obřích účesů: Zrod slávy francouzských kadeřníků

15.01.2016 - Eva Kentová

Bylo zvykem si svého kadeřníka předcházet a zahrnovat ho obrovskými dary. Někteří klidně odešli od klientky s nedokončeným účesem, když se jim zdálo, že na ně není dost hodná


Reklama

Některé měly výšku víc než půl metru a používaly se pro ně kvanta nakoupených vlasů. Na blondýnky byly pořádány skoro hony po celé Evropě, protože za světlé vlasy se u parukářů platilo až 38 krát víc než za vykupované vlasy tmavé. 

Kadeřník? První muž u dvora!

Prvním oficiálním kadeřníkem u francouzského královského dvora byl Legros de Rumigny. V roce 1765 de Rumigny napsal knihu Art de la Coiffure des Dames, která pojednávala o kadeřnictví a zahrnovala obrázky účesů. Kniha byla bestsellerem mezi Francouzkami, a to nejen šlechtičnami a o její výtisk se praly dámy v celé Evropě. Jednou z jeho nejznámějších klientek byla Madame de Pompadour.

Osobním kadeřníkem Marie Antoinetty byl Léonard. Vytvářel složité účesy, které se tyčily až metr a půl nad hlavami nositelek. Sama královna Marie Antoinetta trávila mnoho času vymýšlením nejen neobvyklých šatů, ale i nových účesů. Vytvoření takového uměleckého dílo trvalo téměř celý den a proto se na hlavě nechávala několik dnů. Nejenže se tak velmi obtížně spalo, ale ve vlasech se množily vši. Oblíbeným módním doplňkem se proto stala drbátka a škrabátka. A účesy se pudrovaly taky proto, aby tam vši nelezly.

  • Zdroj textu:

    Love Story 4/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Leif Eriksson objevuje Ameriku, obraz od norského malíře Hanse Dahla (1849–1937).

Zajímavosti

Arové hyacintoví vyhledávají na zemi velké palmové ořechy, které se jim tady louskají lépe než ve větvích stromů

Příroda
Věda

Kometa Čurjumov-Gerasimenko na snímku meziplanetární sondy Rosetta

Vesmír

Německá infiltrační taktika použitá během protiútoku slavila úspěch, na snímku vilémovské kulometné družstvo

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907