Zlatá éra obřích účesů: Zrod slávy francouzských kadeřníků

15.01.2016 - Eva Kentová

Bylo zvykem si svého kadeřníka předcházet a zahrnovat ho obrovskými dary. Někteří klidně odešli od klientky s nedokončeným účesem, když se jim zdálo, že na ně není dost hodná


Reklama

Některé měly výšku víc než půl metru a používaly se pro ně kvanta nakoupených vlasů. Na blondýnky byly pořádány skoro hony po celé Evropě, protože za světlé vlasy se u parukářů platilo až 38 krát víc než za vykupované vlasy tmavé. 

Kadeřník? První muž u dvora!

Prvním oficiálním kadeřníkem u francouzského královského dvora byl Legros de Rumigny. V roce 1765 de Rumigny napsal knihu Art de la Coiffure des Dames, která pojednávala o kadeřnictví a zahrnovala obrázky účesů. Kniha byla bestsellerem mezi Francouzkami, a to nejen šlechtičnami a o její výtisk se praly dámy v celé Evropě. Jednou z jeho nejznámějších klientek byla Madame de Pompadour.

Osobním kadeřníkem Marie Antoinetty byl Léonard. Vytvářel složité účesy, které se tyčily až metr a půl nad hlavami nositelek. Sama královna Marie Antoinetta trávila mnoho času vymýšlením nejen neobvyklých šatů, ale i nových účesů. Vytvoření takového uměleckého dílo trvalo téměř celý den a proto se na hlavě nechávala několik dnů. Nejenže se tak velmi obtížně spalo, ale ve vlasech se množily vši. Oblíbeným módním doplňkem se proto stala drbátka a škrabátka. A účesy se pudrovaly taky proto, aby tam vši nelezly.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Love Story 4/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907