Zoborožci se v rozpálené poušti ochlazují vyzařováním tepla velkými zobáky

25.05.2016 - Stanislav Mihulka

Zoborožci používají svůj zobák jako důmyslný chladič


Reklama

Zoborožci jsou ptáci tropů a subtropů Afriky a Asie, kde žijí v rozmanitém prostředí. Zoborožci jihoafričtí obývají suché oblasti jižní Afriky a zvládnou i rozpálenou poušť Kalahari.

Život v poušti jim usnadňuje trik se zobákem, díky němuž se ochlazují. Potvrdili to vědci, kteří tyto zoborožce pozorovali termální kamerou.

TIP: Sex rozpaluje ještěrky: Tejuové se v období páření ohřejí o 10 stupňů

Když je vzduch příjemně chladný, tak teplota povrchu jejich velkého zobáku splývá s okolím. Jakmile ale teplota vzduchu přesáhne 30 stupňů, tak zobák těchto zoborožců začne intenzivně vyzařovat teplo do okolí a na termálních snímcích má znatelně vyšší teplotu nežli okolí. Když se vzduch ohřeje ještě víc, tak se zobák zoborožců stane naopak chladnějším než okolí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: van de Ven et al. (2016) PLoS ONEDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907