Zombie houby napadají mravence, ale jejich mozek nechají netknutý

10.11.2017 - Stanislav Mihulka

Ne každá zombie touží po mozku. To je případ i infekčních hub rodu Ophiocordyceps

Zombie houba - Mravenec, kterého přemohla zombie houba
Zombie houba - Mravenec, kterého přemohla zombie houba

Reklama

Nejsou zombie jako zombie. Zombie houby reálného světa jsou sice hodně hororové tím, jak ovládnou živého mravence a využíjí ho k šíření spor do mraveniště, v jedné věci se ale od filmových zombií liší.

Američtí vědci zjistili, že zombie houby, mezi odborníky známé jako parazitické houby rodu Ophiocordyceps, netouží po mozku mravenců. Pár dní po infekci sice mravenci z hlavy vyroste plodnice a mravenec zemře, do té doby je ale mozek prakticky netknutý.

TIP: Záludní drabčíci se vydávají za mravence a nenápadně je požírají

Na sérii 3D snímků s velmi jemným rozlišení bylo jasně vidět, že se buňky houby rozšíří do těla mravence, do jejich hlavy, hrudi, zadečku a nohou. Výsledkem podle badatelů je, že infikovaný mravenec se rychle stane spíše houbou v mravenčím převleku, kdy mravenec už nemá mnoho pod kontrolou.

 

  • Zdroj textu:

    Penn State University

  • Zdroj fotografií: David Hughes

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907