Zpomaluje váš počítač? Možná těží kryptoměnu

25.01.2019 - Komerční prezentace

Určitě se to každému někdy přihodí: PC či notebook najednou znatelně zpomalí a reaguje jen velmi neochotně. Většinou se jedná příliš mnoho spuštěných aplikací či probíhající aktualizace systému. Stále častější je ale dnes i situace, kdy počítač bez vašeho vědomí těží kryptoměnu typu Bitcoin či Monero

<p>Podle loňských odhadů narostl počet „cryptojackingu“, tedy těžby cryptoměny bez vědomí majitele, oproti roku 2017 o 629 % a za první polovinu roku 2018 jich bylo detekováno více než 3 miliony. </p>

Podle loňských odhadů narostl počet „cryptojackingu“, tedy těžby cryptoměny bez vědomí majitele, oproti roku 2017 o 629 % a za první polovinu roku 2018 jich bylo detekováno více než 3 miliony. 


Reklama

Jak je možné takto ukrást výkon počítače a proč se tak vůbec děje? Zhruba před dvěma lety se prudce zvedl zájem o digitální měny, tzv. kryptoměny. V tu dobu se objevovaly tisíce různých digitálních měn, mnoho z nich raketově letělo vzhůru v objemech a kapitalizacích, některé z nich bylo možné těžit i běžnými počítačovými zdroji.

Těžba kryptoměn je jedním z logických jevů jakékoliv kryptoměny: vyžaduje značný výkon, který je třeba k ověření předchozích transakcí v kryptoměně a proces, který zajistí integritu digitální měny. Těžaři kryptoměn používají své počítačové zdroje k řešení komplexních matematických problémů: první těžař, který jej vyřeší, dostane zaplaceno za své úsilí ve stejné kryptoměně.

To může být lukrativní podnikání, když jste ten, komu se platí za poskytnutí zdrojů (ve výpočetním výkonu a elektřině), které jste vynaložil k ověření transakce v kryptoměně.

Na co hackeři přišli je, že když napadnou váš počítač malwarem k těžbě kryptoměn, mohou jej využít k vykonání práce, ale zisky si ponechají pouze oni. Je to vysoce profitabilní a oběti často nemají tušení, že je někdo zneužívá.

K napadení svých cílů malwarem určeným k únosu používají různé techniky, od infikování PC a mobilních zařízení jednotlivých uživatelů až k infiltrování populárních webových stránek a rozšíření infekce na každého, kdo je navštíví. Phishingové e-maily zase slouží k ošálení uživatelů, kteří pak kliknou na zákeřné odkazy nebo otevřou infikované přílohy. 

Na rozdíl od jiných virových nákaz většina obětí těžby kryptoměn nemá tušení, že jsou okrádáni, krom nejasného pocitu, že jejich systém nefunguje tak hladce jako dříve. Navíc dnes je daleko méně obvyklé najít malware, který spotřebovává 100 % kapacity CPU oběti přinášející výrazné zpomalení, které přiměje uživatele k tomu, že si toho všimne a provede kroky k nápravě.

Novější verze malwaru k těžbě kryptoměn dělají chytřejší kroky k utajení své přítomnosti: využívají pouze asi 20 % výkonu, hledají dobu nečinnosti uživatele k provádění kalkulací nejvíce náročných na zdroje, atd. Takto může probíhat těžba kryptoměny bez jejího odhalení po velmi dlouhou dobu.

I když tato aktivita není přímo nebezpečná z pohledu možné ztráty dat, dokáže spotřebovat značné množství výpočetních zdrojů. Hrozba ztráty dat je nepřímá: vlastní malware sice „pouze“ zpomalí rychlost počítače, ale po odhalení cryptojackingu je často doprovázen ransomwarovým útokem, který zašifruje uživatelská data s příslibem jejich odblokování po zaplacení výkupného. A to už je zase jiný příběh...

Jak se ochránit

Jednou z možností ochrany je využití zálohovacího programu Acronis True Image 2019. Ten mj. obsahuje funkcionalitu Acronis Active Protection, která nově dokáže automaticky detekovat a zastavit procesy těžby kryptoměn v reálném čase.

Jak funkcionalita pracuje:

  • Zastavuje nelegální „těžaře“ a brání přístupu malwaru zacíleného na cryptojacking;
  • Okamžitě upozorňuje uživatele na detekci útoku;
  • Identifikuje a blokuje útoky vyděračského softwaru a chrání data před zašifrováním.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Komerční prezentace

  • Zdroj fotografií: Komerční prezentaceDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ilustrace zachycuje, jak by mohlo vypadat těsné přiblížení hvězdy k černé díře, kde dochází k protahování hvězdy v silném gravitačním poli černé díry. Část hmoty je přitažena a sestupuje po spirále k černé díře, kde vytváří disk. Ve vzácných případech vzniká výtrysk (jet), který vystřeluje hmotu a záření v obou směrech podél rotační osy černé díry. (ilustrace: ESO, M.KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Transylvanosauři na „evropském“ tropickém ostrově Hațeg. (ilustrace: Peter NickolausCC BY 4.0)

Věda

María Pita se údajně postavila tváří v tvář samotnému Drakeovi a připravila jej o oko. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Příroda

Průzkumné letouny RFC připravené ke startu. Zájemci se hlásili do letectva například kvůli vyššímu platu či lepším životním podmínkám oproti službě v zákopech. (foto: Getty Images)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907