Zprávy z celé Evropy se i na počátku 19. století šířily jako požár

26.08.2019 - Tomáš Konečný

Ohlasy Francouzské revoluce se po Evropě šířily překvapivě rychle, a to i do těch nejzapadlejších koutů. Ačkoliv se státní aparát v rakouských zemích snažil, aby informovanost obyvatel o událostech ve Francii omezil na minimum, neuvěřitelně v tom selhával

<p>Zvěsti se ve vesnických hospodách šířily prostřednictvím letáků, ale také díky očitým svědkům, kteří se neváhali o zážitky podělit.</p>

Zvěsti se ve vesnických hospodách šířily prostřednictvím letáků, ale také díky očitým svědkům, kteří se neváhali o zážitky podělit.


Reklama

Zprávy o svržení francouzské monarchie se šířily jako požár. A dorazily i na venkov, kde často vládla větší informovanost než ve městech. Zatímco metropole již byly pod dozorem policie, vesnice závisely spíš na zprávách od očitých svědků a na sdělování novinek po hospodách.

Velkému zájmu se revoluční dění těšilo například na Znojemsku. Díky poloze mezi Prahou, Brnem a Vídní projížděli skrz tamní obce poslové a v oběhu byly tiskoviny včetně těch zakázaných.

Ve znojemském výčepu Karla Wolfsbergera vedli hosté podle hlášení běžně protiválečné řeči a zesměšňovali státní náboženství. Sám majitel se pak hanlivě vyjadřoval o zesnulé panovnici Marii Terezii, kterou označoval za prostopášnici a její potomky za zdegenerované. O její dceři Marii Antoinettě prohlásil, že je jen dobře, přijde-li o hlavu, a o císaři Františkovi II. tvrdil, že ničemu nerozumí.

V nedalekých Oleksovicích zas jistý Josef Lang přímo v panské kanceláři při placení daní o Vánocích roku 1795 pronesl: „Už dávno jsme měli zabít císaře, který nás připravuje o všechny naše věci! Mělo by se mu to stát stejně jako francouzskému králi. Kéž by jen Francouzi přišli a všechno Habsburkovi vzali!“

Jakobíni, kam se podíváš

K nejbizarnějšímu případu došlo v Mikulovicích u Znojma. V listopadu 1794 obdržel moravský gubernátor hrabě Alois Ugarte list od policejního ředitele, že je mikulovický důchodní písař Antonín Šrámek „hlavou skutečného arcijakobínského klubu“, který působí také v Horních Dunajovicích a Konicích, kde spřádá „státu nebezpečné návrhy“.

Představa jakobínského klubu – nejmocnějšího politického spolku Francie a jednoho z hybatelů revoluce – provozovaného v zapadlých moravských obcích se dnes zdá komická. Úřady ve Vídni i v Brně se ovšem vyděsily a ve vší tajnosti vyslaly své agenty, obvykle kryté jako obchodníky, dráteníky či formany, aby si získali důvěru místních při pití vína. Před exemplárním procesem se Šrámkem chtěla policie znát komplice a také bylo třeba diskrétně opatřit důkazy.

Rozuzlení však úředníky nemile překvapilo. Ukázalo se, že měl písař spory s několika poddanými pro hrubé chování a ti se mu rozhodli pomstít. V několika udáních jej proto označili za jakobína, což vyvolalo daleko prudší reakci úřadů, než by o století dřív dokázalo obvinění z čarodějnictví. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907