Zpustošená země a zpupný lid: První roky Karla IV. v Čechách

13.01.2017 - Redakce Kauzy (extra Historie)

Mladý kralevic dokázal zajistit tolik potřebný mír a pořádek, navrátit ztracený královský majetek a bez boje rozšířit území zemí Koruny české – nového státu, který vytvořil

Karlštejn -<p>Za Karlovy vlády dosáhly České země nebývalého rozkvětu i ohromné mezinárodní prestiže </p>
Karlštejn -

Za Karlovy vlády dosáhly České země nebývalého rozkvětu i ohromné mezinárodní prestiže 


Reklama

„Potom jsme dospěli do Čech, kde jsme nebyli po jedenáct let…Toto království jsme našli tak zpustošené, že jsme nenašli jediný svobodný hrad, který by nebyl zastaven se všemi královskými statky, takže jsme neměli, kde bychom přebývali, leč v měšťanských domech jako jiní měšťané. Pražský hrad byl tak zpustošen, pobořen a rozbit, že se od časů krále Otakara II. celý sesul až k zemi.“ Takto ve svém vlastním životopise Vita Caroli líčí Karel IV. svůj příchod do Čech v roce 1333.

Dílo markraběte

Karel nehodlal opakovat chyby svého otce Jana Lucemburského. Neobklopil se cizími rádci z Francie, Lucemburska či Itálie, ale nechal se vést českými pány. Češtinu sice zapomněl, ale začal se jí rychle učit, takže posléze byl schopen, jak sám píše, „mluvit a rozumět jako každý jiný Čech.“ Král Jan rychle vybavil svého syna titulem moravského markraběte, a vlastně mu vyhovovalo, že na jedné straně mohl činorodého Karla nechat napravovat království a jednat s jemu málo nakloněnou šlechtou a na druhé straně mohl do synovy činnosti kdykoli jakožto král zasáhnout.

Karel se pustil do zvelebování království. Nechal opravit rozpadající se pražský královský palác a začal zařizovat návrat zastaveného a rozkradeného královského majetku. Dodnes nevyřešenou otázkou zůstává, kde na to vlastně vzal peníze. Něco si snad přivezl z Itálie, možná mu půjčila česká šlechta nebo církev. A když v roce 1341 tehdy již slepý král Jan určil Karla za svého právoplatného nástupce a pověřil ho správou celého království, následníka Karla to přimělo rozšířit své aktivity i na zahraniční politiku, tedy hlavně směrem do Svaté říše římské. Jenže v rozdrobené a nesvorné Říši měl dost omezené pravomoci, a tak i nadále pokračoval v budování spolehlivého českého zázemí.

  • Zdroj textu:

    Kauzy (extra Historie) 19/2015

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Česká verze juggeru zůstává věrná originálnímu postapokalyptickému pojetí, včetně brutálnějších soubojů.

Zajímavosti

Chrám s téměř tisíciletou tradicí hostil v minulosti jen ty nejnadanější žáky.

Zajímavosti

Jsme ve vesmíru sami? A pokud ano, proč nás ještě nikdo nekontaktoval?

Vesmír

Charles Lindbergh, Fred Astaire a Albert Fall. Jejich aféry plnily první stránky amerických novin v první polovině minulého století.

Historie

Za pár týdnů vyjde životní dílo Miroslava Brože ve spoluautorství s Milanem Kopeckým

Válka

Každá červená tečka na snímku satelitu Suomi NPP představuje jeden požár.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907