Zrádné teplo horkého písku: Rostoucí teploty představují nebezpečí pro mořské želvy

Populace mořských želv, které kladou svá vejce do písku na pobřeží, jsou kromě cyklónů a stoupající hladiny oceánů ohroženy i zvyšujícími se teplotami ovzduší

05.08.2023 - Zuzana Teličková



Horký písek představuje velké nebezpečí zejména pro želvy žijící u Velkého bariérového útesu. Prognóza předpovídá do roku 2030 velkou spoušť pobřeží v důsledku stoupající hladiny vody, ale do roku 2070 by se měla hlavním problémem stát teplota písku, která může pro vyvíjející se zárodky znamenat smrt. 

Teplo přeje samicím

Teplejší písek ovlivní vývoj plodů a zcela změní poměr pohlaví v populaci. Želví embryo totiž zaznamenává okolní teplotu speciálními čidly v mozku. Při různých teplotách jsou odlišně aktivovány geny zodpovědné za produkci samčích nebo samičích hormonů a odlišné hladiny hormonů pak „přehodí výhybku“ při vývoji pohlavních orgánů směrem ke vzniku samice nebo samce. Vyšší teploty tak znamenají, že se líhne čím dál víc samiček a mláďata častěji trpí tělesnými vadami. Pokud se teplota dostane nad 33 °C, zárodky nepřežijí.

Studie Marianny Fuentes z Univerzity Jamese Cooka v Austrálii, publikovaná v recenzovaném vědeckém žurnálu Global Change Biology, by měla ochráncům přírody pomoci stanovit priority v záchranných projektech. Kromě zajištění stinných míst na pobřeží se počítá s přesazováním vegetace a přemísťováním vajec na chladnější místa. 

TIP: Více než polovině druhů krokodýlů a želv hrozí vyhynutí

Podle Fuentesové však může dojít k nečekaným změnám, které si vyžádá stoupající hladina oceánů a se kterými její model zatím nepočítá. Problémy se budou řešit operativně od regionu k regionu v závislosti na místních podmínkách. Přestože jsou tu želvy už miliony let a zatím se dokázaly na změny prostředí vždy adaptovat, není jich dnes už tolik, aby bez lidské pomoci ustály nápor, kterému budou muset čelit.


Další články v sekci