Zrození českého Achilla: Výchova budoucího knížete Břetislava

15.04.2016 - Josef Veselý

Z romantického svazku knížete Oldřicha s prostou selkou Boženou se narodil výjimečný panovník, kterého sám kronikář Kosmas přirovnal k antickému hrdinovi


Reklama

Podle Kosmy se Oldřich potkal s Boženou po návratu ode dvora císaře Jindřicha do Čech, což mělo být roku 1002. V tom roce měl bojovat s Poláky a už se měl narodit i Břetislav. To není jisté, ale určitě se to mělo stát před rokem 1004, protože od té doby Oldřich v Čechách nepobyl až do roku 1012, kdy se stal konečně vládcem. A tehdy už musel být Břetislav dávno na světě, když v roce 1021 podnikl onu známou akci „Jitčin únos“. 

Výchova vyvolených

Hlavní panovníkovou povinností bylo vést války, jak to napsal výstižně tehdejší polský kronikář zvaný Gall. „Pozemští králové a knížata vděčí za slávu válkám a triumfům.“ Jak mohla vypadat Břetislavova výchova? Už od dětství se musel naučit zacházet s mečem, kopím, oštěpem, musel si umět poradit na válečném pochodu a ve vojenském ležení. Vojenská výchova kladla velký důraz na fyzickou zdatnost a k jejímu pěstování sloužil lov.

Od bojovníka se přímo vyžadovalo, aby byl zdatným a nebojácným lovcem, aby uměl vystopovat a zabít vysokou, skolit medvěda, aby znal všechny finesy lovu se sokoly. Lov měl samozřejmě praktický význam: zásoboval bojovníky masem, ale hlavně patřil ke způsobu života bojovníků, podtrhoval jejich výsadní postavení. Kněžic dostal svou vlastní družinu, složenou z mladíků stejného věku – spolu chodívali na lov, spolu se cvičili ve zbrani. Toto zaučování se týkalo i politiky a správy státu.

Následník trůnu býval přítomen jednáním, která se na knížecím dvoře konala, doprovázel poselství nebo je i sám vedl. Dostával se jako rukojmí na cizí dvory a když všechno dobře klapalo, byl mu ukrojen malý podíl na moci. Břetislav ještě jako mladík dostal od tatínka Oldřicha „do moci“ čerstvě dobytou Moravu. Možná, že ji dokonce sám dobyl.

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 12/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907