Ztracený důl plný zlata: Okolí hory Sheeprock ukrývá velké bohatství

26.05.2020 - Radomír Dohnal

Neúspěšně jej hledají tisíce lidí už více než sto let. Přesto stále existuje naděje, že se na půdě Spojených států amerických dodnes může objevit jeden z jejích ztracených zlatých dolů


Reklama

Píše se rok 1845 a Kalifornie je novou zemí snů. Zbohatnout tu může každý. Ještě včera bylo ospalé San Francisko příhraniční osadou s dvěma sty obyvatel, ale v roce 1852 tu žije na 40 000 lidí. 

Příčina ekonomického zázraku? „Zlato, na Sutter´s Mill se našlo zlato!“ Legenda se šíří ústním podáním jako požár a zapaluje nadšení v každém posluchači. Zlaté nuggety se prý válí všude. „Za den si můžete nakopat na důchod, za týden na vlastní království!“

Za vším hledej zlato

Zlaté horečce podlehne v první etapě na 300 000 lidí. Osadníci z oregonského Baker City k nim ale nepatří. Rodina Meekových odtud putuje do Kalifornie za příbuznými. Bohužel v pustině ztratili cestu. Už týden bloudí v nebezpečném příhraničním pohoří plném krvelačných indiánů. Když po dlouhém kodrcání konečně zastaví u řeky, chystají staří u ohně večeři a mladé pošlou pro vodu.

TIP: Nové bájné Eldorádo: Jak dopadlo pátrání po Bílém městě? 

Děti odběhnou a v mělkém říčním korytě narazí na plechový modrý kýbl, který naplní pramenitou vodou a několika lesklými valouny. Aspoň si budou mít s čím cestou hrát. Tehdy asi nebyly mladiství tak nároční na zábavu, protože jim hra s kamínky vydrží až do cíle. Teprve tam jejich rodiče zjistí, že za tyhle kamínky si mohou koupit v Sacramentu celý ranč i s dobytkem. Kde ale ta zatracená řeka byla?

Podobný příběh zažije v roce 1853 i Will Fisher, který kdesi u nezmapovaného přítoku řeky John Day nasbírá pár lesklých kamenů. Považuje je za měď a i jeho čeká pěkný šok. Díky němu víme aspoň přibližně, že se zlato v polovyschlém říčním korytě nachází kdesi mezi Medvědí a Bobří řekou, a že okolní skály tvořila rozpukaná pemza. Areál k případnému dalšímu pátrání se tím zmenšil asi na 100 000 kilometrů čtverečních.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Státy většinou neposkytují příliš informací o zvláštních jednotkách

Válka

Praha v 19. století. V roce 1869 už měla 158 tisíc obyvatel, tedy asi dvakrát více než Brno.

Historie
Věda

Sonda Al Amal je 2,37 metru široká, na délku měří 2,9 metru a váží zhruba 1 500 kilogramů. Její základ tvoří trojice vědeckých přístrojů: multispektrální kameroa EXI (Emirates eXploration Imager), infračervený spektrograf EMIRS (Emirates Mars Infrared Spectrometer) a ultrafialový spektrograf EMUS (Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer).

Vesmír

Enzymatická výbava trávicí soustavy zavíječe voskového (Galleria mellonella) umožňuje jeho housenkám trávení včelího vosku – po chemické stránce komplikované a těžko odbouratelné struktury.

Zajímavosti

Monumentální křesťanský chrám, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907