Ztracený důl plný zlata: Okolí hory Sheeprock ukrývá velké bohatství

26.05.2020 - Radomír Dohnal

Neúspěšně jej hledají tisíce lidí už více než sto let. Přesto stále existuje naděje, že se na půdě Spojených států amerických dodnes může objevit jeden z jejích ztracených zlatých dolů


Reklama

Píše se rok 1845 a Kalifornie je novou zemí snů. Zbohatnout tu může každý. Ještě včera bylo ospalé San Francisko příhraniční osadou s dvěma sty obyvatel, ale v roce 1852 tu žije na 40 000 lidí. 

Příčina ekonomického zázraku? „Zlato, na Sutter´s Mill se našlo zlato!“ Legenda se šíří ústním podáním jako požár a zapaluje nadšení v každém posluchači. Zlaté nuggety se prý válí všude. „Za den si můžete nakopat na důchod, za týden na vlastní království!“

Za vším hledej zlato

Zlaté horečce podlehne v první etapě na 300 000 lidí. Osadníci z oregonského Baker City k nim ale nepatří. Rodina Meekových odtud putuje do Kalifornie za příbuznými. Bohužel v pustině ztratili cestu. Už týden bloudí v nebezpečném příhraničním pohoří plném krvelačných indiánů. Když po dlouhém kodrcání konečně zastaví u řeky, chystají staří u ohně večeři a mladé pošlou pro vodu.

TIP: Nové bájné Eldorádo: Jak dopadlo pátrání po Bílém městě? 

Děti odběhnou a v mělkém říčním korytě narazí na plechový modrý kýbl, který naplní pramenitou vodou a několika lesklými valouny. Aspoň si budou mít s čím cestou hrát. Tehdy asi nebyly mladiství tak nároční na zábavu, protože jim hra s kamínky vydrží až do cíle. Teprve tam jejich rodiče zjistí, že za tyhle kamínky si mohou koupit v Sacramentu celý ranč i s dobytkem. Kde ale ta zatracená řeka byla?

Podobný příběh zažije v roce 1853 i Will Fisher, který kdesi u nezmapovaného přítoku řeky John Day nasbírá pár lesklých kamenů. Považuje je za měď a i jeho čeká pěkný šok. Díky němu víme aspoň přibližně, že se zlato v polovyschlém říčním korytě nachází kdesi mezi Medvědí a Bobří řekou, a že okolní skály tvořila rozpukaná pemza. Areál k případnému dalšímu pátrání se tím zmenšil asi na 100 000 kilometrů čtverečních.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Oceánský lapač Jenny v akci - během 12týdenní mise se mu podařilo z oceánu odstranit 10 tisíc tun odpadu.

Zajímavosti

Plynný obr 2M0437b se zrodil před pouhými několika miliony let (ilustrativní foto).

Vesmír

Žravost a obrovská pusa vysloužily rohatce brazilské (Ceratophrys cornuta) přiléhavou přezdívku „Pac-Man“ – podle jedné z prvních počítačových her, v níž nenasytný puntík s velkou pusou probíhá bludištěm a polyká vše, co se mu postaví do cesty.

Příroda
Věda

<p>Polární záře oblohu rozsvítí neonovým světlem. V Laponsku je lze pozorovat hlavně v zimě. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Cestování

Ženský akt ležící na břiše z roku 1917 od Egona Schieleho.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907