Brazilští vědci představili první vakcínu určenou k léčbě závislosti na kokainu a cracku

Šance zbavit se závislosti na drogách by mohla být zase o něco vyšší. Brazilští vědci představili první vakcínu určenou k léčbě závislosti na kokainu a cracku.

30.10.2023 - Stanislav Mihulka



Brazilští odborníci ohlásili úspěšný vývoj experimentální vakcíny k léčbě závislosti na kokainu a cracku, kterou označují jako „Calixcoca.“ Vakcína má za sebou testy na laboratorních zvířatech, které potvrdily, že nový preparát spouští imunitní odpověď zabraňující kokainu a cracku v proniknutí do mozku. Jednoduše řečeno, když očkovaný člověk užije crack nebo kokain, v mozku dotyčného nevzniknou příjemné pocity a droga tak nebude účinkovat. Přestože zatím není známá konkrétní indikace vakcíny, vědci předpokládají, že by mohla pomoci lidem se závislostí snáze se návyku zbavit.

Protidrogové očkování

Není náhodou, že jde o brazilský výzkum. Brazílie je totiž druhým největším „konzumentem“ kokainu na světě. Projekt vakcíny Calixcoca nedávno získal hlavní cenu ve výši 500 tisíc euro (téměř 12 360 000 Kč) pro medicínu Latinské Ameriky v soutěži Euro Health Innovation, sponzorované farmaceutickou společností Eurofarma.

Jak uvádí koordinátor výzkumného týmu Frederico Garcia z brazilské Univerzity Minas Gerais, pokud používání vakcíny povolí úřady, půjde o první léčbu závislosti na kokainu a cracku s pomocí vakcíny. Vakcína funguje tak, že přiměje imunitní systém očkovaného, aby vyráběl protilátky proti molekule kokainu. Po užití kokainu nebo cracku dojde k tomu, že se na tyto molekuly „nalepí“ zmíněné protilátky. Vzniknou útvary, které jsou příliš velké na to, aby pronikly do mozku. Když se kokain nedostane do mozku, nemůže vyvolat stavy, kvůli kterým ho lidé berou.

TIP: Konec opiátové epidemie? Vědci vyvinuli vakcínu proti nebezpečnému fentanylu

Nový preparát má za sebou úspěšné testy na laboratorních zvířatech a nyní ho čekají testy na lidských dobrovolnících. Zájem o účast v klinické studii je poměrně značný – šanci vyzkoušet si novou vakcínu projevilo už okolo 3 000 lidí. Zajímavostí nové vakcíny je, že podle zjištění vědců chrání i plody testovaných laboratorních zvířat, což naznačuje, že by mohla najít uplatnění i při ochraně nenarozených dětí těhotných žen se závislostí.


Další články v sekci