Konec opiátové epidemie? Vědci vyvinuli vakcínu proti nebezpečnému fentanylu

19.11.2022 - Stanislav Mihulka

Vědci vyvinuli vakcínu proti fentanylu – masivně zneužívané látce podobné heroinu. Novinka by mohla být součástí řešení opiátové epidemie, která již několik let sužuje Spojené státy

<p>Syntetický opioid fentanyl je 50× až 100× účinnější než morfin. Podle CDC jsou v USA syntetické opioidy primární příčinou úmrtí z předávkování. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Syntetický opioid fentanyl je 50× až 100× účinnější než morfin. Podle CDC jsou v USA syntetické opioidy primární příčinou úmrtí z předávkování. (foto: Shutterstock)


Reklama

Fentanyl je výjimečně silný syntetický opioid, který je zhruba 50× až 100× účinnější než morfin. V medicíně se používá jako anestetikum a analgetikum, během lékařských zákroků nebo v terminálním stádiu neléčitelných onemocnění. Ve Spojených státech se právě fentanyl stal látkou, která v posledních deseti letech rozpoutala „opiátovou epidemii“.

Rozměry této krize jsou ohromující. Fentanyl se do USA dostává v obrovském množství především z Mexika. Kvůli jeho silnému účinku je velmi snadné se jím předávkovat, a to i smrtelně. Za smrtelnou dávku je považována koncentrace 2 mg této látky, přičemž podle amerického Úřadu pro potírání drog (DEA) téměř polovina (42 %) zachycených ilegálních tablet fentanylu tuto koncentraci splňuje. Každý den zemře ve Spojených státech více než 150 lidí na předávkování syntetickými opioidy, přičemž většinu má na svědomí právě fentanyl. Jen v roce 2020 zemřelo v USA na předávkování syntetickými opioidy 56 tisíc lidí, což je 18× více než v roce 2013.

Očkování proti závislosti

Jedním z možných řešení této závažné krize by se mohla stát vakcína proti fentanylu. Vakcína stimuluje imunitní systém očkovaného, aby vytvářel protilátky proti fentanylu. Právě takovou vakcínu vyvíjí americký tým, který vede Colin Haile z Houstonské univerzity. Podle studie, kterou na konci října zveřejnil časopis Pharmaceutics, nová vakcína uspěla v testech na laboratorních potkanech. Dokázala vytvořit protilátky, které bez vedlejších účinků neutralizovaly fentanyl a jeho účinek na mozek.

„S kolegy věříme, že by vakcína proti fentanylu mohla mít významný vliv na situaci se zneužíváním opiátů. Vytváří protilátky, které se váží k molekulám fentanylu a brání jim pronikat do mozku. Namísto toho jsou zlikvidovány v ledvinách,“ vysvětluje princip vakcíny psycholog Haile. „Očkovaný člověk tudíž po užití fentanylu nepocítí euforické účinky, což mu otevírá cestu ke střízlivosti.“

TIP: Nový výzkum: Která droga je podle australských expertů nejškodlivější?

Vakcína proti fentanylu by mohla přinést tolik potřebný průlom při řešení americké „opiátové epidemie“. Fentanyl velmi rychle vytváří silnou závislost, které se obtížně zbavují i lidé se silnou vůlí. Podle odhadů je jen v USA na syntetických opioidech závislých 2–3 miliony lidí. Vakcína by těmto lidem mohla pomoci s fentanylem skoncovat. Vývoj v současné době spěje do finále – vědci již připravují vakcíny pro klinické testy na lidech.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ostrov Trindade v jižním Atlantiku. (foto: Wikimedia Commons, Simone MarinhoCC BY-SA 3.0)

Věda

Zvracející muž nakažený žlutou zimnicí, knižní ilustrace z roku 1892. Spolu s malárií a ankylostomózou se žlutá zimnice považuje za největšího zabijáka tropů. (zdroj: Wikimedia Commons, Metropolitan Museum of ArtCC0 1.0)

Historie

Mléčná dráha je plná hvězdných proudů. (ilustrace: NASA/JPL-CALTECH, R. HurtCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907