15 800 let staré hroty z Coopers Ferry jsou nejstarší na amerických kontinentech

Dávné hroty šipek potvrzují, že lidé doputovali na americké kontinenty přinejmenším před 16 tisíci lety.

26.12.2022 - Stanislav Mihulka



V okolí Lososové řeky v americkém Idahu se nacházejí archeologické lokality s velmi starými nálezy. Pocházejí z dob, kdy na americké kontinenty dorazili první lidé. Jednou z těchto lokalit je i Coopers Ferry, kde archeologové v objevili hroty, dalece nejstarší nalezené na amerických kontinentech.

Loren Davis z Oregonské státní univerzity a jeho spolupracovníci nedávno v odborném časopise Science Advances představili soubor hrotů, jejichž stáří určili na 15 800 let. Hroty jsou stále ostré jako břitva, a jak je patrné na zveřejněných snímcích, jsou i velmi pěkné.

Hroty rekordního stáří

V tuto chvíli jde o nejstarší známé hroty objevené na amerických kontinentech. Dosavadní rekord, který pochází shodou okolností rovněž z lokality Coopers Ferry, překonávají o 2 300 let. Současně jsou o 3 000 let starší než nejstarší známé hroty kultury Clovis z Nového Mexika, která byla ještě nedávno považovaná za nejstarší na amerických kontinentech.

Hroty z Coopers Ferry byly nalezeny v letech 2012 až 2017. Teprve nyní byly spolehlivě datovány. Většina z nich je vyrobena z kryptokrystalických silikátů a dva hroty jsou z jemnozrnné vyvřeliny. Dávní tvůrci hrotů získali obě tyto horniny v blízkosti místa jejich nálezu.

TIP: Tání ledu v Norsku odkrylo rozsáhlý soubor tisíce let starých šípů

Vzhledem ke tvaru a velikosti hrotů se badatelé domnívají, že byly určené pro menší šipky, nikoliv pro klasické šípy, natož oštěpy. Rozhodně to podle vědců ale neznamená, že by byly určené k lovu malé kořisti. „Šipky s malými hroty mohou proniknout hlouběji do těla kořisti a způsobit devastující zranění,vysvětluje Davis. „S takovými šipkami je možné úspěšně lovit zvířata všech velikostí.


Další články v sekci