Před 20 lety zahájila svůj provoz Mezinárodní vesmírná stanice

02.11.2020 - Redakce Tajemství vesmíru

<p>První posádka Mezinárodní vesmírné stanice (zleva): Sergej Konstantinovič Krikaljov, William Shepherd a Jurij Pavlovič Gidzenko.</p>

První posádka Mezinárodní vesmírné stanice (zleva): Sergej Konstantinovič Krikaljov, William Shepherd a Jurij Pavlovič Gidzenko.


Reklama

2. listopadu 2000 vstoupila na Mezinárodní vesmírnou stanici první posádka. Pro příštích 20 let se ISS stala jedinou trvale obydlenou lidskou základnou mimo planetu Zemi. Historie Mezinárodní vesmírné stanice se začala psát již v roce 1984, kdy americký prezident Ronald Reagan vyhlásil plán stavby vesmírné stanice pojmenované Freedom, první díl stanice, modul Zarja, byl na oběžnou dráhu vynesen o 14 let později - 20. listopadu 1998.

TIP: „Můj bože, co to tady postavili?“ Historie a současnost ISS

První posádkou, která na ISS vstoupila, byl William Shepherd z NASA a Jurij Pavlovič Gidzenko a Sergej Konstantinovič Krikaljov z ruského Roskosmosu. Na ISS tato posádka z Expedice 1 strávila čtyři měsíce. Za 20 let provozu stanice se na ní vystřídalo 241 lidí z 19 zemí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud jde o zničující výbuchy obávaného řeckého vulkánu Santorini, stoupající hladina oceánu jejich riziko podle vědců tlumí.

Věda

<p>Správným jídelníčkem lze psychickým poruchám předcházet, nebo je i zmírňovat.</p>

Zajímavosti

V důsledku globálního oteplování se stále víc dostávají do vzájemného kontaktu medvěd hnědý (Ursus arctos) s medvědem ledním (Ursus maritimus). Kříženci, kteří se začínají objevovat, mají přezdívku „pizzly“.

Příroda

Edward IV. a lancasterští uprchlíci ukrývající se v opatství Tewkesbury.

Historie
Revue

Raketa Atlas V s kosmickou lodí Boeing CST-100 Starliner na floridské základně Cape Canaveral Air Force Station.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907