Před 20 lety zahájila svůj provoz Mezinárodní vesmírná stanice

02.11.2020 - Redakce Tajemství vesmíru

<p>První posádka Mezinárodní vesmírné stanice (zleva): Sergej Konstantinovič Krikaljov, William Shepherd a Jurij Pavlovič Gidzenko.</p>

První posádka Mezinárodní vesmírné stanice (zleva): Sergej Konstantinovič Krikaljov, William Shepherd a Jurij Pavlovič Gidzenko.


Reklama

2. listopadu 2000 vstoupila na Mezinárodní vesmírnou stanici první posádka. Pro příštích 20 let se ISS stala jedinou trvale obydlenou lidskou základnou mimo planetu Zemi. Historie Mezinárodní vesmírné stanice se začala psát již v roce 1984, kdy americký prezident Ronald Reagan vyhlásil plán stavby vesmírné stanice pojmenované Freedom, první díl stanice, modul Zarja, byl na oběžnou dráhu vynesen o 14 let později - 20. listopadu 1998.

TIP: „Můj bože, co to tady postavili?“ Historie a současnost ISS

První posádkou, která na ISS vstoupila, byl William Shepherd z NASA a Jurij Pavlovič Gidzenko a Sergej Konstantinovič Krikaljov z ruského Roskosmosu. Na ISS tato posádka z Expedice 1 strávila čtyři měsíce. Za 20 let provozu stanice se na ní vystřídalo 241 lidí z 19 zemí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Američtí vědci dočasně napojili prasečí ledvinu na člověka a sledovali její fungování. Jde o další krok ve výzkumu možnosti využívat jednou zvířecí orgány při transplantacích, které zachrání lidský život.

Věda

Johanka z Arku během korunovace krále Karla VII. v katedrále v Remeši. Obraz francouzského malíře Jeana Auguste Dominique Ingrese z roku 1854.

Historie

Hrozba chemických zbraní se nad vojáky i civilisty vznáší od doby první světové války, kdy byly masově nasazeny na téměř všech frontách.

Válka

Za celou historii lidstva jsme vědomě pozorovali přechod Venuše přes Slunce jen sedmkrát. Takto přešla Venuše přes vycházející Slunce 6. června 2012.

Vesmír

Hejno plameňáků se seskupilo a vytvořilo na hladině jezera Bogoria v západní Keni útvar, který připomíná srdce. Chtějí nám růžový jedinci něco sdělit?

Zajímavosti
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907