2300 let starý džbán z athénské Agory ukrýval dávnou kletbu

01.06.2021 - Stanislav Mihulka

Vykopávky na athénské Agoře odkryly dávnou kletbu, zosnovanou v neklidné době před 2 300 lety

<p>Magický džbán s kletbou z agory v Athénách.</p>

Magický džbán s kletbou z agory v Athénách.


Reklama

Centrum antických i dnešních Athén tvoří starověká Agora. I když pojem agora znamená tržiště, v žádném případě to ani dnes, natož v dobách největší slávy, nebylo jen obchodní centrum. Stály zde administrativní budovy, chrámy i soudy. Zde mohl občan města najít veřejné služby i vše, co potřeboval k běžnému životu. Tady se nakupovalo a prodávalo, ale zároveň se dělala politika, pomlouvala vláda i bližní.

Kuřecí kletba

Archeologům se na tomto místě podařilo v roce 2006 nalézt keramický džbán. Analýza jeho obsahu skončila až teprve nedávno a ukázalo se, že obsahoval velmi zajímavé svědectví své doby – Jessica Lamontová z americké Yaleovy univerzity zjistila, že džbán ukrýval kletbu.

Nalezený džbán obsahoval kosti rozčtvrceného kuřete a velký kovový hřeb. Vnitřní strany džbánu byly původně pokryty textem, který zahrnoval minimálně 55 jmen. Vše nasvědčuje tomu, že jde o propracovanou kletbu, jejímž cílem bylo paralyzovat a možná i přivolat smrt 55 a možná i více obyvatelům Athén. Rozsekané kuře i železný hřeb symbolizují podle archeologů prokletí a neblahý osud, jaký přáli proklínající svým obětem.

TIP: Vzácný nález: Ve východním Srbsku vykopali římský hrob s kletbami

Čarodějný džbán s kletbou pochází zhruba z roku 300 před naším letopočtem. Nedlouho předtím, v roce 323 př. n. l., zemřel legendární Alexandr Veliký a jeho říše se zhroutila. Alexandrovi generálové a úředníci poté mezi sebou bojovali o moc. Z historických záznamů víme, že bouřlivá doba tehdy zasáhla i Athény, ve kterých tvrdě soupeřilo několik frakcí. Jak uvádí Lamontová, byla to doba válek, bojů a přelétavých politických aliancí. Není tedy překvapením, že se některá z frakcí obracela o pomoc i k nadpozemským silám.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907