2300 let starý džbán z athénské Agory ukrýval dávnou kletbu

01.06.2021 - Stanislav Mihulka

Vykopávky na athénské Agoře odkryly dávnou kletbu, zosnovanou v neklidné době před 2 300 lety

<p>Magický džbán s kletbou z agory v Athénách.</p>

Magický džbán s kletbou z agory v Athénách.


Reklama

Centrum antických i dnešních Athén tvoří starověká Agora. I když pojem agora znamená tržiště, v žádném případě to ani dnes, natož v dobách největší slávy, nebylo jen obchodní centrum. Stály zde administrativní budovy, chrámy i soudy. Zde mohl občan města najít veřejné služby i vše, co potřeboval k běžnému životu. Tady se nakupovalo a prodávalo, ale zároveň se dělala politika, pomlouvala vláda i bližní.

Kuřecí kletba

Archeologům se na tomto místě podařilo v roce 2006 nalézt keramický džbán. Analýza jeho obsahu skončila až teprve nedávno a ukázalo se, že obsahoval velmi zajímavé svědectví své doby – Jessica Lamontová z americké Yaleovy univerzity zjistila, že džbán ukrýval kletbu.

Nalezený džbán obsahoval kosti rozčtvrceného kuřete a velký kovový hřeb. Vnitřní strany džbánu byly původně pokryty textem, který zahrnoval minimálně 55 jmen. Vše nasvědčuje tomu, že jde o propracovanou kletbu, jejímž cílem bylo paralyzovat a možná i přivolat smrt 55 a možná i více obyvatelům Athén. Rozsekané kuře i železný hřeb symbolizují podle archeologů prokletí a neblahý osud, jaký přáli proklínající svým obětem.

TIP: Vzácný nález: Ve východním Srbsku vykopali římský hrob s kletbami

Čarodějný džbán s kletbou pochází zhruba z roku 300 před naším letopočtem. Nedlouho předtím, v roce 323 př. n. l., zemřel legendární Alexandr Veliký a jeho říše se zhroutila. Alexandrovi generálové a úředníci poté mezi sebou bojovali o moc. Z historických záznamů víme, že bouřlivá doba tehdy zasáhla i Athény, ve kterých tvrdě soupeřilo několik frakcí. Jak uvádí Lamontová, byla to doba válek, bojů a přelétavých politických aliancí. Není tedy překvapením, že se některá z frakcí obracela o pomoc i k nadpozemským silám.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907