3D tištěné hlavy pomohou při tréninku neurochirurgů

27.04.2017 - Stanislav Mihulka

Pro neurochirurgy je nesmírně důležité na svou práci důkladně trénovat. A nutně k tomu potřebují hlavu

3D tištěné hlavy -<p>Vlevo 3D tistěná hlava v menším rozlišení, vpravo realistická 3D tištěná hlava</p>
3D tištěné hlavy -

Vlevo 3D tistěná hlava v menším rozlišení, vpravo realistická 3D tištěná hlava


Reklama

Neurochirurgové musí trénovat. Asi nikdo by si nepřál, aby právě neurochirurg v jeho případě řízl vedle. Otázkou ale je, na čem takové zákroky provičovat. Tito specialisté zřejmě v řadě případů trénují na mrtvolách, ale jejich použití má svá omezení. Bývají drahé a jejich mozky se už poněkud liší od těch živých. Není to prostě úplně ono. A mrtvoly také nemusejí být vždy po ruce.

Neurochirurg Alan Cohen z Johns Hopkins School of Medicine a jeho tým proto využili možností, jaké nabízí technologie 3D tisku, a rovněž také některá kouzla hollywoodských trikových specialistů, a vytvořili realistické lidské hlavy.

TIP: Neurochirurg navrhuje postup, jak transplantovat celou hlavu

Hlavy pro trénink neurochirurgů jsou to jako živé a jsou pečlivě propracované zvenku i zevnitř, včetně textury lebky nebo mozkové tkáně. Pro nácvik operací mozku jsou prý ideální.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Johns Hopkins School of Medicine

  • Zdroj fotografií: AANSDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907