3D tištěný robot s měkkými končetinami zvládne obtížný terén

18.05.2017 - Stanislav Mihulka

Nový čtyřnohý robot je kompromisem mezi tvrdou a měkkou konstrukcí

3D tištěný robot -<p>Nový robor se tvrdou kostrou a 4 měkkými končetinami</p>
3D tištěný robot -

Nový robor se tvrdou kostrou a 4 měkkými končetinami


Reklama

Ve světě robotů se stává populárním měkké tělo. Měkcí roboti mají totiž oproti robotům z pevných materiálů některé významné výhody. Zároveň mají ale i nevýhody a jejich kompletně měkká těla nezvládnou o mnoho více, než se kroutit jako červi.

Inženýři Kalifornské univerzity v San Diegu to vyřešili důvtipným kompromisem. Postavili robota, který má pevné tělo a zároveň měkké končetiny. Takto konstruovaný robot dokáže kráčet obtížným terénem, jako je písek nebo oblázky.

TIP: Úplně jako pštros: Nový robot běží parádně po dvou

Nový robot se tvrdou kostrou a měkkými končetinami byl z větší části vytištěn na 3D tiskárně, což se týká především jeho měkkých končetin. Ty jsou tvořeny gumovitým materiálem, který na každé ze 4 končetin vytváří sérii nafukovacích komor.

  • Zdroj textu:

    UC San Diego

  • Zdroj fotografií: UC San Diego Jacobs School of Engineering

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907