Reklama


7 kouzel Laosu: Za tajemstvím Francouzské Indočíny

15.09.2017 - Dominika Sommerová

Ospalá asijská země, kde život plyne tak neskutečně pomalu. Rybářské vesničky na březích Mekongu, prastaré buddhistické chrámy, honosné koloniální dědictví a také pohádková krajina krasových pohoří. K tomu věčně usměvavé tváře Laosanů, kteří nikdy nikam nespěchají. Zkuste se naladit na jejich notu a pomalu vychutnat atmosféru kouzelných míst, která Laos ukrývá

Reklama

Starobylé městečko na Mekongu protkané čarovnou nití koloniální historie. Uličky lemované francouzskými domky z devatenáctého století, některé půvabně omšelé jiné opečovávané a zdobené barevnými fasádami.

Luang Prabang

Přes den je město ospalé a pomalé jako celá země, ale na večer ožívá na pestré tržnici a žije dobrým jídlem a pitím až do nočních hodin. Nad vším dohlíží kamenní Buddhové ze starých chrámů a pagod. Ranní ptáčata postávají už brzy po východu slunce a na hlavní ulici darují almužnu buddhistickým mnichům, kteří pokorně kráčí se sklopenou hlavou a miskami v rukou. Posvátná atmosféra, vonné tyčinky a první požehnání do probouzejícího se dne v Luang Prabang.

Vang Vieng

Dříve Mekka baťůžkářů a centrum těch nejdivočejších laoských večírků v tropickém ráji. Bary, tančírny a hospůdky, ve kterých se život nezastavil v žádnou denní či noční hodinu. Dnes už má Vang Vieng své divoké období za sebou, trochu se zklidnil a dospěl, ale rozhodně z něj není nudný patron. Okouzlí vás krasovým okolím, jeskyněmi, soutěskami a spoustou atrakcí. Kdo si zde nepůjčil duši od traktoru a nesvezl se po řece Nam, jako by zde ani nebyl.  

Bolaven Plateau

Náhorní plošina v jižní části země láká především milovníky dobré kávy. Tady se pěstuje většina lahodného nápoje, který Laosané s oblibou popíjejí s ledem a slazeným mlékem. Je libo med z kávovníkového květu? Úžasná dobrůtka. Ale nejen voňavou kávou okouzlí Bolaven Plateau. Procházky nefalšovanou džunglí. Koupání v tůních pod vysokými vodopády. Prosté vesničky vystavěné z bambusových chýší a příjemný horský vzduch v krajině vyzdvižené tisíc metrů nad vodami Mekongu.    

Wat Phou

Majestátní kamenné schodiště lemované kvetoucí pulmerií vás dovede ke starověkému khmerskému chrámu. Hinduistický komplex je o poznání menší než khmerští velikáni v sousedním Angkoru, ale tichá a poklidná atmosféra svatyní pod skalnatými horami osloví každého návštěvníka. Chrám je zasvěcen bohu Šivovi, vášnivému ochránci a ničiteli. Symbolizuje jej obří kamenný lingam, který se těší úctě všech zbožných hinduistů.   

4 000 ostrovů na Mekongu

Veletok Mekong pramení hluboko v Himaláji. Na své cestě k oceánu divočí ve vodopádech a soutěskách, tvoří hranice států, živí rybáře v okolních vesnicích i vnitrozemí. Protékaje Laosem se voda líně valí širokým korytem a jen občas trošku zaskotačí v peřejích. Na jihu Laosu při hranici s Kambodžou je to jiná. Mekong rozkvétá v tisíce ostrovů, mezi nimiž proplouvají barevné loďky rybářů. Na větších ostrůvcích to žije rybími trhy, na menších se tu a tam krčí rybářská chýše. A najednou jako když utne, koryto Mekongu se zúží a voda dravě padá divokými peřejemi. Až po čase se opět zklidní, ale to už protéká zemí Khmérů.      

Laosané

Laosané jsou líní, pomalí, nikdy nikam nespěchají a na všechno mají spousta času. Možná i několik životů. Uspěchaný turista z Evropy nad laoskou pracovní morálkou jen kroutí hlavou. A Laosané se mu smějí. Veselý křik zaprášených dětí, věčně se smějící prodavači na tržnici i moudrý úsměv bezzubé stařenky. To vše je neodmyslitelná kulisa laoského světa. Možná vás alespoň lehce inspiruje.     

Lao Lao

Když už nic jiného, tak rýžová „whisky“ Lao Lao vás očarovat jistojistě musí. Čirá a neochucená varianta čtyřicetiprocentního alkoholu je k dostání za neuvěřitelně nízké ceny. V kombinaci s ledovým mangovým šejkem oblaží tělo i mysl každého znaveného cestovatele. Ovšem k dostání jsou i varianty o poznání exotičtější. Lao Lao s ženšenem, Lao Lao s divotvornými bylinami, Lao Lao s vyluhovanou ještěrkou, hadem, obřím pavoukem a další havětí. Každý lektvar má své zaručené kouzelné účinky a údajně vyléčí každý neduh. Zkusila jsem, neoslepla jsem a těším se dobrému zdraví. Tak s chutí do Laosu!

  • Zdroj textu: CK Kudrna
  • Zdroj fotografií: archiv autorky

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tři ženy, tři pohnuté osudy - Marie, Georgiana ani Alžběta štěstí po boku manželů nenašly.

Historie
Věda

Kolik se asi podobných exoměsíců potuluje Mléčnou dráhou?

Vesmír
Válka
Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907