Abychom předešli katastrofě, budou muset fosilní paliva zůstat v zemi

13.09.2021 - Stanislav Mihulka

Pokud se svět chce vyhnout úplné klimatické katastrofě, drtivá většina zásob fosilních paliv bude muset zůstat pod zemí, ukazuje to čerstvá studie vědců z Londýnské univerzity. Týká se to především zásob v Arktidě, ale i nerostných zásob v Evropě, USA, Číně a Indii.


Reklama

Pokud se svět chce vyhnout úplné klimatické katastrofě, drtivá většina zásob fosilních paliv bude muset zůstat pod zemí, ukazuje to čerstvá studie, zveřejněná v renomovaném časopise Nature.

Modely odborníků z Londýnské univerzity (University College London) ukazují, že v zemi bude muset do roku 2050 zůstat nejméně 60 procent aktuálních zásob ropy, 60 procent metanu fosilního původu (zemního plynu), a také 90 procent zásob uhlí, abychom měli alespoň 50% šanci, že udržíme teplotu jen 1,5 °C nad úrovní předindustriálního období.

Chmurné vyhlídky

Studie rovněž zmiňuje, že tento již tak dost černý scénář je pravděpodobně stále ještě podhodnocený, takže produkce fosilních paliv bude muset být utlumena, nebo spíš zastavena ještě rychleji. Abychom toho mohli alespoň teoreticky dosáhnout, musíme zahájit drastickou redukci těžby a zpracování fosilních paliv okamžitě, pokud se něco zásadního nezmění.

Určitě to nebude snadné, pokud je to vůbec reálné. Uskrovnit se s fosilními palivy by měly prakticky všechny regiony světa. Podle autorů studie je především zásadní, aby zůstaly pod zemí veškeré zásoby fosilních paliv v Arktidě. Není přitom tajemstvím, že na nerostné zásoby tající Arktidy si brousí zuby především Rusko s Čínou. 

Spojené státy se podle vědců budou muset obejít bez 31 % svých zásob ropy, 52 % procent plynu a 97 % uhlí. Evropa má podle zprávy ponechat ladem 72 % zásob ropy, 43 % zásob plynu a 90 % zásob uhlí. Čína a Indie 47 % zásob ropy, 35 % zásob plynu a 76 % zásob uhlí.

TIP: Co přinese změna klimatu velkým městům? Podle nové zprávy Goldman Sachs vážné problémy

Vědci upozorňují, že pokud tato omezení nebudou splněna okamžitě (nebo v některých regionech do roku 2025), pak je více než pravděpodobné, že se celková průměrná teplota pravděpodobně zvýší o 1,5 ° C nad úroveň před industrializací. Podle nejnovější zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), by zvýšení globální teploty o 1,5 ° C přineslo znepokojivé změny – zejména častější a delší vlny veder a nárůst extrémních meteorologických a klimatických událostí.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907