Admirálové padlí za 1. světové války (1): Anton Haus a Robert Viren

26.11.2021 - Rudolf Manik

Zatímco počet generálů padlých za Velké války přesáhl dvě stovky, v případě admirálů se jednalo o jednotlivce. Kteří velitelé námořnictva nakonec rozšířili tuto smutnou statistiku?

<p>Velkoadmirál Haus zemřel na zápal plic způsobený nachlazením v nevytopeném vlaku. Až do své smrti velel rakousko-uherskému loďstvu.</p>

Velkoadmirál Haus zemřel na zápal plic způsobený nachlazením v nevytopeném vlaku. Až do své smrti velel rakousko-uherskému loďstvu.


Reklama

Hodnosti admirála představovaly v letech 1914–1918 nejvyšší kariérní metu ve všech námořnictvech – s výjimkou Ruska, které je zrušilo v revolučním roce 1917. Nicméně ani mužům, kteří veleli eskadrám a flotilám, se bojové ztráty nevyhnuly, i když k nim docházelo v neúměrně menší míře než u jejich kolegů z pozemních sil.

Není kde bojovat

Úmrtnost admirálů byla také nižší ve srovnání s válkami minulého století, a to hlavně kvůli nižšímu počtu námořních bitev. Úsilí obou stran o uchránění velkých bitevních lodí a křižníků vedlo k létům nečinnosti, což se projevilo zejména v případě centrálních mocností. Německo a Rakousko-Uhersko se o ně bály natolik, že do akce posílaly raději ponorky a malá hladinová plavidla.

Snad s výjimkou bitvy u Jutska (31. května–1. června 1916) nedošlo k velkým a rozhodujícím srážkám jako byla čtyřdenní střetnutí během druhé anglo-holandské války (1665–1667) či bitva u Trafalgaru (1805) – při každé z nich padlo pět námořních vojevůdců. Dokonce i obléhání Sevastopolu během krymské války (1853–1856) stálo životy 17 admirálů a generálů. 

Příliš studené kupé

Mezi námořními mocnostmi byly admirálské hodnosti nejčastěji rozděleny do tří tříd od nejnižšího kontradmirála přes viceadmirála až po vyšší hodnost admirála. V některých zemích existoval ještě jeden nejvyšší stupeň velkoadmirála, případně admirála flotily.

Hodnostně nejvyšším námořním velitelem, který nepřežil první světovou válku, se stal rakousko-uherský velkoadmirál Anton Haus (1851–1917). Ten nicméně nepadl na moři, ale zemřel na zápal plic v důsledku silného nachlazení, k němuž přišel v nevytopeném vlaku na cestě z Vídně do hlavní námořní základny monarchie v Pule.

Rána do zad

Většina ztrát mezi admirály v letech 1914– 1918 nepochází jen z námořního boje, ale na svědomí je měla i takzvaná únorová revoluce v Rusku (březen 1917). Vzápětí po svržení cara se vzbouřili námořníci v Kronštadtu a ubodali velitele základny admirála Roberta Virena (1857–1917), jeho náčelníka štábu kontradmirála Alexandra Butakova a 74 dalších důstojníků Baltské flotily.

Pokračování: Admirálové padlí za 1. světové války (2): Leberecht Maass a Christopher Cradock

Poté byl během nepokojů na bitevní lodi Andrej Pervozvannyj zastřelen velitel 2. brigády bitevních lodí kontradmirál Arkadij Něbolsin a nakonec přišel pod bajonety vzbouřenců samotný velitel flotily viceadmirál Adrian Nepenin spolu s 38 dalšími důstojníky.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907